Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Šťastné a dluhové. Půjčky na Vánoce ukazují hlubší problémy

Vánoční dárky (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční dárky (ilustrační snímek). | foto: Shutterstock

Lamentovat nad tím, že jsou Vánoce dnes hlavně svátky konzumu, už prakticky nemá smysl. Žijeme v konzumní době a mimochodem náš blahobyt je do určité míry tažený právě spotřebou, takže se máme ekonomicky dobře i právě kvůli štědrému Ježíškovi. Pokud ale zavalování stromečku dárky přesáhne možnosti peněženky, je něco opravdu špatně.

V dobách současné konjunktury je sice problém zadlužování domácností méně palčivý, čísla, podle kterých si půjčil na vánoční nákupy každý pátý z nás, ale ukazují mnohem hlubší a horší problémy, jež se nám vymstí v dobách hospodářského ochlazení.

Fakt, že většina půjček během adventu je menší než deset tisíc korun, ukazuje, že řada domácností má problém s tím, čemu se ve firemní sféře říká cash flow management. Tedy správa financí tak, aby byla vždy v podnikové nebo rodinné kase dostatečná rezerva. Samotné zadlužení není problém. Nedávná studie České bankovní asociace a finanční fakulty pražské VŠE ukázala, že úspory českých domácností rostou mnohem rychleji než závazky. Převis našich vkladů na bankovních účtech přesahuje tři čtvrtě bilionu korun. Problém je ale v tom, kdo si půjčuje. Bankéři sice přišli s poněkud poťouchlým heslem „Když je dobře, tak si půjčme, ať je ještě lépe“, ale také s varováním, že se rozevírají nůžky. Mezi těmi, kdo šetří, spoří a investují, a těmi, kdo to prostě neumí, žijí z ruky do úst a půjčují si na zbytečnosti, jako je štědrovečerní nadílka.

Naříkat nad mizernou finanční gramotností v Česku je snad ještě zbytečnější než nad vánočním konzumem. Naše školství dlouhodobě selhává v důležitém úkolu naučit už děti pracovat s penězi, nebo jen pochopit význam úročení, či jen procent. Společná a dlouhodobá snaha o nápravu ze strany ministerstva financí, České národní banky i finančních institucí pak vyznívá žel trochu sisyfovsky. Z hlediska práva máme zákon o spotřebitelském úvěru, který chrání před lichvou a nadměrným zadlužováním, nelze však vše zlomit jen regulací. Potřebujeme nástroje, které budou finančně myslet za Čechy. Nabízí se sáhnout po moderních technologiích i chytrých aplikacích. A také po pomoci behaviorální ekonomie, která se mimo jiné snaží opravovat iracionality v ekonomickém chování. Na nové televizi na dluh v situaci, kdy nemám v kapse dost peněz, totiž není vůbec nic racionálního.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.