Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Názory

VESELKA: Skalpel, prosím. A teď to zabolí. Velmi přísný lockdown je potřeba

Policejní kontrola na kraji Prahy hlídá odjezd do jiného regionu. foto:  Petr Topič, MAFRA

V posledních měsících jsme svědky názorového střetu, jenž v naší novodobé historii nemá obdoby. Lidé preferující výrobu a materiální blahobyt se utkávají s těmi, kteří tvrdí, že bez extrémních opatření se z marasmu současné situace nedostaneme. Zdá se, že zastánci těchto stanovisek se však vzájemně nechápou a domnívají se, že druhá strana snad ztratila rozum.
  15:00

Mantrou posledních třiceti let bylo mít se lépe. Porevoluční étos zdůrazňující vybojovanou svobodu, jíž zosobňoval například Václav Havel, se postupně rozplynul a jeho místo vyplnil čistý konzum, politici ho slibovali a dali si ho jako středobod svého programu.

Ekonomický růst se stal cílem, a pokud v několika letech došlo k poklesu hrubého domácího produktu, pak se celá politická reprezentace tvářila zkormouceně a tento pohled postupně předala celé společnosti. Musíme vyrábět, vyvážet a pak náš život bude lepší.

O lockdownu mají rozhodnout majitelé či manažeři firmy, ne vláda, říká šéf Koh-i-nooru Vlastislav Bříza

Domnívám se, že toto přesvědčení je v hlavách současné politické reprezentace vryto tak hluboko, že tím vytváří nepřekonatelnou překážku v tom, aby ve své většině byli schopni začít přemýšlet „out of the box“. Jinými slovy, aby překonali své limity a přenastavili se na aktuálně jinou a doposud nepoznanou situaci.

Tím se dá vysvětlit, že opozice brání ve vyhlášení nouzového stavu, opoziční hejtmani s exekutivní odpovědností nesouhlasí s opozičními poslanci žijícími ve sněmovní sociální bublině, vláda a spolu s ní opozice i například Hospodářská komora blouzní o rozvolňování protiepidemických opatření a v té samé době si nemocnice na západě naší země pořizuje mobilní chladící zařízení pro přechodné umístění těl zemřelých pacientů.

PŘEHLEDNĚ: Můžu odmítnout určitou vakcínu a jak se registrovat k očkování?

To samé platí i nyní. Vláda vyhlásila lockdown, ale ve skutečnosti se změnilo pouze to, že nosíme respirátory nebo chirurgické roušky, děti z prvních dvou tříd základní školy se učí doma a ve velkých a později i středních podnicích se zaměstnanci začnou testovat. Popravdě řečeno, nezměnilo se tím téměř nic.

Podle odborníků kritizujících vládu za opakovaně nedostatečná opatření se za tři týdny probudíme a budeme v dost podobné situaci jako před týdnem. Vláda jako celek pak prohlásí, že děti do škol už zkrátka musí, hospodářské ztráty jsou neúnosné a především že lidé nedodržovali, co jim radila, a tudíž mají, co chtěli. Některý z ministrů poradí, aby každý začal sám u sebe, a jiný dodá, že naše opatření jsou stejná jako v Rakousku, a proto mu vůbec není jasné, proč u nás nefungují.

Možná to zní příliš pesimisticky, ale vzhledem k tomu, že probíhá už čtvrtá a tentokrát nejsilnější vlna epidemie, může člověk na základě minulých zkušeností předpokládat, co se bude dít v budoucnu. Při páté vlně kdosi zdůrazní, že tentokrát je to opravdu, ale opravdu už poslední šance, jak definitivně naší zemi nezruinovat, a vše se bude opakovat do té doby, než se proočkují aspoň tři čtvrtiny obyvatel a vakcína problém aspoň částečně vyřeší místo nás, zdánlivě chytře se rozhodujících lidi.

V mezidobí budeme svědky krachů v podnikatelském sektoru a ti, kteří si myslí, nebo se aspoň tak tváří, že jsou jeho hlavními zastánci, si budou veřejně stěžovat na nezvládnutí celé epidemie. Ale pozor, právě oni jsou dnes těmi, kteří k tomu velkou měrou přispívají.

Řešení krize

Nyní je třeba udělat chirurgický řez, při němž to, bohužel, celou společnost bude bolet. Je to stejné jako v každé chirurgické ambulanci. Pokud se tam pacient ocitne, pak ho to zabolí, ale až se rána vyčistí a zašije, pak lze očekávat, že se v následujících dnech, týdnech nebo měsících začne i hojit. Do té doby to nepůjde.

Přestaňme tedy blouznit o tom, že nejsme v kritickém stavu. Zaveďme velmi přísný lockdown a vytrvejme do doby, než nové nemocné budeme schopni trasovat a vyšetřovat. Zastáncům mantry materiálního blahobytu za každou cenu nelze vzkázat než to, že lidské životy jsou víc než hospodářský růst.

Autor je přednosta Kardiologické kliniky 2. LF UK a FN Motol.

Autor:

ING-FOREST s.r.o.
Taxátor

ING-FOREST s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 65 000 - 75 000 Kč