6. dubna 2017 1:56 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Říct, že je město ošklivé, je snadné

Na Mírovém náměstí je dlouhou řadu let ohraničená jáma, která trápí město i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Mírovém náměstí je dlouhou řadu let ohraničená jáma, která trápí město i... | foto: ACHIV RADNICE

ÚSTÍ NAD LABEM Nejenom prezident Miloš Zeman se o vzhledu Ústí nad Labem vyjádřil nelichotivě. Podobných názorů je více. Asi nemá smysl přít se, zda některé části města vypadají jako po válce nebo po jiném neštěstí. Důležité je, co pro změnu k lepšímu můžeme udělat.

Je třeba připomenout, že všechny rozpadající se objekty jsou v soukromých rukou. Vlastníci většinou nereagují na výzvy ani na pokuty od stavebního úřadu, často je nelze ani dohledat a město nemá zákonný nástroj jak s nemovitostí cokoliv udělat. Je pravda, že řada těchto domů patřila původně městu a v předchozích volebních obdobích byla prodána a to často za nevýhodných podmínek. Někteří vlastníci v nich vytvořili ubytovny, místnosti pronajímali za vysoké nájemné a ve spolupráci s nájemníky zneužívali sociální dávky na bydlení. Do domů neinvestovali nic, a když se rozpadly, už se k nim nehlásí. V několika případech město muselo tyto objekty na své náklady nechat zbourat a pozemky upravit.

Proto bychom potřebovali zákonný nástroj, který by umožnil zdevastované objekty vyvlastnit a získat případnou dotaci na jejich demolici.

Jiná věc je, když je majitel znám a komunikuje. Snažíme se pak o co možná nejpřijatelnější dohodu. To se podařilo se zdevastovanými bytovými domy v ulici Na Nivách, kterou kdysi koupil podnikatel Jan David Horsky a nechal ji zchátrat. Až při jednáních s jeho dědicem se podařilo domluvit - pokud na to přistoupí zastupitelstvo, ulici za 400 000 korun koupíme, pokusíme se získat dotaci na demolice a zajímavé pozemky by mohly být časem znovu využity.

Ostudu městu dělají i objekty, které ještě ani nestojí. Platí to o bloku 004 v centru, ze kterého jsou již několik let postaveny jen základy, ošklivá díra hyzdí okolí. Budova, kterou chtěl investor v tomto místě postavit, nesplňovala podmínky územního plánu. Se zástupci investora jednáme o změnách a těším se z toho, že jsme dosáhli dohody. Od původního projektu ustoupí a nový by měl odpovídat územnímu plánu a připomínkám městského architekta. Zdá se, že ještě letos by se mohlo začít stavět. Díra na náměstí tak v brzké době zmizí.

Jiným oříškem je ruina kdysi luxusního hotelu Máj na Severní Terase. Podnikatel Jaromír Houžvička fungující hotel uzavřel a přestal se o něj starat. Z budovy zůstal jen vyrabovaný skelet, jehož demolice může stát až třicet milionů korun. Majitel léta nereagoval na výzvy, nepřebíral ani poštu. Teprve v poslední době se s ním podařilo navázat kontakt, zatím ale nelze předvídat, zda a k jaké dohodě se dostaneme.

Podobných příkladů je víc. Někde je stav bezútěšný, jinde, jako v případě bývalé ubytovny v Čelakovského ulici, směřujeme k nápravě. Máme ve městě poměrně rozsáhlá území tzv. brownfieldů, které se snažíme řešit ve spolupráci s plánovanou restrukturalizací kraje tak, abychom je mohli nabízet potenciálním investorům. Je to však běh na dlouhé období, které vyžaduje hodně úsilí a prostředků. Říci, že je město ošklivé, je jednoduché, mnohem těžší ale je s tím něco udělat.

VĚRA NECHYBOVÁ, primátorka Ústí nad Labem, nezařazená

VĚRA NECHYBOVÁ, primátorka Ústí nad Labem, nezařazená

VĚRA NECHYBOVÁ, primátorka Ústí nad Labem, nezařazená

Najdete na Lidovky.cz