130 let
Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna | foto: Lidové noviny

Vše pro lid

Názory
  •   9:15
Zasedá-li zákonodárný sbor, žádný člověk si nemůže být jist svým životem, svobodou ani majetkem – proč je tento výrok, jehož autorem je s největší pravděpodobností zapomenutý americký právník 19. století, stále tak dobře známý? Že by to byla pravda?
Poslanecká sněmovna se nám to rozhodla dokázat při právě skončené schůzi. Svůj výkon zákonodárný sbor korunoval schválením dvojí podoby zdravotních poplatků. Zřejmě jde o jakousi legislativní střelbu dávkou. Ale když David Rath současné zákony odmítá dodržovat, proč by si v rámci jakési zvrácené rovnováhy neschválil hned dva nové?

 Šrotovné se u nás podařilo odložit až na dobu, kdy se v zemích, které jej zavedly, prokazuje, že to skutečně byl nesmysl. To je dohoda stran, za kterou poslanci nemůžou. Tak aspoň do šrotovného, které existuje jen a pouze kvůli tomu, aby povzbudilo domácí ekonomiku, zahrnuli i hybridy a elektromobily, jež se ovšem u nás nevyrábějí. Ještě že na šrotovné nakonec nebudou peníze.

 Mezi legislativními skvosty by neměla zapadnout novela zákona o obchodu se zbraněmi, jež prošla i s problematickým pozměňujícím návrhem, k němuž se žádný poslanec ani vláda nehlásí. Což staví celý princip zastupitelské demokracie na hlavu. Politici se do krve bijí o naši přízeň a slibují nám, co všechno v parlamentu prosadí – a ony tam pak zákony vznikají samy od sebe bez dotyku lidské ruky.

 A to nejhorší na konec – zřejmě proto, že odlétalo letadlo do Ostravy, se poslanci už nenamáhali zrušit nesmyslnou povinnost ředitelů škol a školek podávat majetkové přiznání. Aby se hrstka zástupců lidu o pár hodin nezdržela, budou se muset tisíce lidí hodiny zdržovat psaním nesmyslného přiznání, o ztrátě soukromí nemluvě. Tak zní odpověď českých poslanců na problémy českého školství.

 Pak se vlastně nelze divit, že lidé mají slabost pro nevolené úřednické vlády.
Autor: Martin Weiss