8. února 2018 6:14 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Lidé užívají léky pro zvířata, víc jim věří. V oblibě jsou i psí a kočičí konzervy

Psí žrádlo - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psí žrádlo - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA „Na bolavé koleno jsem užívala všelijaké léky. Nepomohly mi žádné. Kolegyně mi pak doporučila prášek určený pro koně,“ svěřila se třiašedesátiletá Monika. A není sama, kdo se k takovému kroku uchýlil. Lidé stále častěji sahají po veterinárních přípravcích. Společnost totiž přestává díky vztahu ke čtyřnohým mazlíčkům považovat zvířata za podřadný druh. A věří, že léky pro ně mohou pomoci i člověku. Lékaři ale varují: „Tyto přípravky mohou být v koncentraci, která je pro člověka příliš silná,“ řekl Václav Šmatlák.

„Rameno jsem měla velmi bolestivé. Užívala jsem ale tento prášek tři měsíce a uvědomila jsem si, že problém už neřeším,“ pochvaluje si paní Ivana. Kloubní výživa, kterou si pořídila, je určena pro hříbata a sportovní koně.

Zázračný prášek, který se rozpouští ve vodě nebo přidává do krmiva, si chválí i další lidští pacienti. „Tento týden jsem prodala čtyři velká balení,“ potvrdila pracovnice pražského zverimexu s tím, že se jí zákazníci svěřili, že lék nakupují pro vlastní potřebu.

Nejde však o jediný veterinární přípravek, po kterém lidé při zdravotních potížích sahají. „Často požadují masti pro zvířata při povrchových zánětech či prostředky k ­léčbě zánětu mléčné žlázy dojnic pro léčbu křečových žil,“ sdělil LN prezident Komory veterinárních lékařů Karel Daniel.

Trend má podle odborníků jasné vysvětlení. Páníčci považují své čtyřnohé miláčky za plnohodnotné členy domácnosti a co je dobré pro ně, je dobré pro celou rodinu.

Večeře z konzerv pro psy?

Co se týče vnitřního užití, chválí si někteří i chuť masových konzerv pro psy nebo kočky. Maso je v nich prý daleko chutnější než v ­konzervách pro lidské strávníky a je ho tam mnohdy víc. „Člověk je v podstatě všežravec a v různých dějinných okolnostech různým způsobem – třeba nouzově – musel doplňovat zásoby energie a­ bílkovin,“ popisuje Daniel. Proč to dělají lidé v 21. století na území Česka, ale dost dobře nechápe.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky