29. listopadu 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Šéf diplomacie seškrtal seznam top ambasád. Petříček vyřadil Kyjev, Řím, Budapešť a Ankaru

Ministr zahraničí Tomáš Petříček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zahraničí Tomáš Petříček | foto: ČTK

PRAHA Jen necelá pětina z 96 českých velvyslanců se může chlubit, že pracuje na ambasádě s přívlastkem top. Bylo jich 17, od nového roku to bude o čtyři méně. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) se je rozhodl vyškrtnout.

Na oficiální „seznam zastupitelských úřadů nejvyšší politické důležitosti“ se nedostaly ambasády na Ukrajině, v Maďarsku, Itálii a Turecku. Přitom všechny čtyři země paradoxně stouply na žebříčku politické důležitosti.

Vyřazení ze seznamu privilegovaných ambasád má praktické dopady –
i finanční a personální. Nezastírá to ani ministr Petříček, argumentuje, že bylo třeba šetřit. „Hlavní důvod je ekonomický, uspoří se tím náklady, které je možné přesunout jinam – Česko například otevírá ambasádu v Mali,“ řekl šéf diplomacie LN.

Klíčový je ale signál politický. Česko seznamem top ambasád dává najevo své priority. Překreslená mapa hlavních opěrných bodů české diplomacie přitom vznikla bez toho, aby se na ní podíleli další tvůrci české zahraničí politiky – Úřad vlády a Hrad. Miloš Zeman ani Andrej Babiš se včera k novému seznamu nijak nevyjádřili. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že otázky tohoto druhu nekomentuje. Premiér LN napsal: „Nejsem informován, slyším to poprvé.“ Například Maďarsko je přitom ve vládním prohlášení speciálně jmenováno jako důležitý partner. Ukrajinci zase tvoří nejpočetnější menšinu v Česku. Roste také geopolitický význam Itálie i Turecka.

„Vracíme se do časů, kdy se seznam orientoval na velmoci, sousední země a klíčové instituce,“ vysvětluje ministr Petříček. 

Najdete na Lidovky.cz