Čtvrtek 9. července 2020svátek má Drahoslava 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Stát spálí léky za 400 milionů, ze dvou milionů antivirotik se nespotřebovalo ani 500

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

PRAHA Španělská chřipka zabila mezi lety 1918 a 1920 až 100 milionů lidí, tedy desetkrát víc než celá světová válka. Takže když se v roce 2003 objevila ptačí chřipka, obavy byly obrovské. Zvláště když Světová zdravotnická organizace varovala, že případná globální pandemie by vedla až ke 150 milionům úmrtí.

Ministerstvo zdravotnictví proto stejně jako ostatní evropské státy pořídilo strategickou zásobu antivirotik Tamiflu a Relenza. O nákupu rozhodla vláda v letech 2005, 2006 a pak ještě v roce 2009, kdy přibyla hrozba pandemie chřipky prasečí. Celkem se dovezlo 1,29 milionu balení Tamiflu za 630 milionů korun a navíc ještě 600 tisíc balení Relenzy.

Hrozba se nepotvrdila

Jenže hrozba se nepotvrdila a ­zásoby stále leží ve skladu státních hmotných rezerv v Olomouci. „V průběhu pandemie chřipky bylo uvolněno v roce 2009 celkem 193 000 balení Tamiflu a­850 balení Relenzy, která byla distribuována lůžkovým zdravotnickým zařízením, praktickým a­dětským lékařům. Podle zpětných informací od zdravotnických zařízení bylo spotřebováno 441 balení Tamiflu a tři balení Relenzy,“ sdělila LN mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Stát proto nyní navrhuje část zásob zlikvidovat jako nebezpečný odpad. Jde o 820 tisíc balení Tamiflu v­hodnotě 400 milionů korun a­s­expirací v roce 2011. Analýza strategických zásob Tamiflu a Relenzy totiž ukázala, že Tamiflu už ztratilo účinnost a nebylo by možné ho použít při případné epidemii chřipky.

Podle Státního úřadu pro kontrolu léčiv už proto není možný žádný jiný postup kromě likvidace těchto balení, a to v souladu se zákonem o nakládání s odpady.

„Likvidační komisi ministerstva zdravotnictví bude předložen návrh k rozhodnutí, že majetek je pro ministerstvo z výše uvedeného důvodu trvale nepotřebný,“ dodala mluvčí.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Advantage Consulting, s.r.o.
CUSTOMER SERVICE AGENT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 26 000 - 29 000 Kč