Sobota 31. října 2020svátek má Štěpánka 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zdraví

Antidepresiva i běžné léky zvyšují riziko projevů demence až o polovinu

Léky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Léky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Vědci již před dlouhou dobou objevily možné propojení mezi tzv. anticholinergiky - chemickými látkami, které pronikají do centrální nervové soustavy, používané například při závratích, zažívacích potížích, infekcích močových cest - a zvýšeným rizikem demence. Nová vědecká studie uvádí, že užívání běžně předepisovaných léků zvyšuje riziko projevů demence u starších lidí až o 50 %.

Studie zveřejněná ve vědeckém magazínu JAMA Internal Medicine také naznačuje, že propjení je u některých léků silnější. Jde zejména o anidepresiva (paroxetin nebo amitriptylin), dále léky na záněty močového měchýře (oxybutynín nebo tolterodin), antipsychotika (chlorpromazin nebo olanzapin) a antiepileptika (například oxkarbazepin nebo karbamazepin).

Vědci rovněž uvedli, že v případě vystavení se určitým dávkám anticholinergik (více než běžných denních 1095 dávek během 10 let nebo jinak u starších osob 3 roky denních dávek silných anticholinergik) se riziko výskytu demece u takových osob zvyšuje o skoro 50 %. 

Ačkoli vědci podílející se na vypracování studie došli k závažných zjištěním, nevyzývají tímto pacienty k okamžitému vysazení tohoto typu léků bez předchozí porady s lékařem.

V rámci studie byla zkoumána data od celkem 284343 dospělých jedinců z Velké Británie ve věku 55 a více, a to v letech 2004 až 2016. Informace vědci získali z obří anonymní databáze zdravotních záznamů QResearch.

Každý pacient, který užíval anticholinergika byl zahrnut do výzkumu. Přičemž bylo zjištěno, že nejčastěji užívanými léky tohoto druhu jsou především antidepresiva, léky proti závratím a problémů s močovým ústrojím. V této souvislosti pak zjistili, že ze zmíněného počtu byla následně demence diagnostikována celkem 58 769 lidem. Zároveň bylo zjištěno, že k významnému nárůstu rizika demence nedochází například v případě užívání antihistaminik, relaxantů kosterního svalstva, antiarytmik, avšak spojitosti byly nalezeny mezi jinými skupinami anticholinergních léčiv.

Samotná studie má však jisté otazníky, kdy například zkoumané osoby neužívaly předepsané léky v souladu s doporučením lékaře. Lze tak hovořit pouze o spojitosti, nikoli o kauzálním vztahu.

V případě, že by se však potvrdil vztah příčinné souvislosti mezi užíváním anticholinergik a vznikem demence, znamenalo by to, že zhruba 10 % případů, kdy byla demence diagnostikována by bylo možno připisovat užívání anticholinergik. Například ve Spojeném království je demence diagnostikována každý rok zhruba v 20000 až 209600 nových případech.

Pacient s demencí.

„Vzhledem k tomu, že studie ukazuje pouze asociaci, je zapotřebí dalšího výzkumu, který by „objasnil, zda anticholinergnní léky skutečně představují reverzibilní rizikový faktor pro vznik demence,“ napsali odborníci Noll Campbell, Richard Holden a Dr. Malaz Boustani v článku, který byl zveřejněn vedle nové studie.

S těmito drobnými důkazy je budoucnost výzkumu jasná. Rozšířit povědomí a znalosti ohledně procesu snižování předepisovaných dávek a rovněž i omezení samotného předepisování anticholinergik. Přičemž zatím existují obavy, že případné snížení dávek těchto předepisovaných léků může vyvolat podstatné problémy v léčbě depresí, inkontinence nebo různých bolestí.

Podle vědců je dobře známo, že anticholinergní látky a zmatenost nebo problémy s pamětí jsou propojeny, ale nová studie zkoumala tuto souvislost po delší časové období.

Vědci podílející se na tvorbě studie zároveň vybízejí všechny pacienty, aby se v případě jakýchkoli dotazů obrátili na svého lékaře. V mnoha případech totiž existuje možnost předepsání jiného léku, který má stejné účinky,avšak obsah anticholinerních látek je mnohem nižší nebo tyto látky neobsahují vůbec.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru
Jak začít s lepkem? Zkuste lahodnou kaši bez přidaného cukru

Rohlík ani piškoty nejsou vhodné potraviny k seznamování organismu dítěte s lepkem. Ideální variantou může být dobře stravitelná, lahodná kaše bez...