23. května 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Noviny

Zeman v Číně kouřil všude, navzdory zákazu. Cigaretu měl i na slavnostní večeři

Prezident Zeman daroval svému čínskému protějšku český překlad Si Ťin-pchingovy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Zeman daroval svému čínskému protějšku český překlad Si Ťin-pchingovy... | foto: ČTK

PRAHA „Takže, pane řediteli, kde máme popelníček?“ ptal se zvolený, ale v tu dobu ještě budoucí prezident Miloš Zeman v lednu 2013 v České televizi. Už tehdy v její budově platil zákaz kouření.

Následující léta ukázala, že Zeman ani jako nejvyšší ústavní činitel nebude pravidla ohledně kouření respektovat doma, ale ani na zahraničních cestách. Nejinak tomu bylo i při jeho návštěvě Číny, odkud se vrátil minulý čtvrtek.

Kouření ještě před nedávnem holdoval i čínský prezident Si Ťin pching. Ostatně loni v březnu obdaroval při návštěvě České republiky Zemana čínskými cigaretami. Čína ovšem podobně jako svět přechází ke kuřácké intoleranci. A spolu s ní i Si Ťin pching, který se loni v srpnu rozhodl se zlozvykem skoncovat a inspirovat tím 300 milionů kuřáků ve své zemi.

V Číně od letošního ledna platí zákaz kouření ve vnitřních veřejných prostorách, v hromadné dopravě i na pracovištích. Podobně si lidé nesmí zapálit ani ve venkovních prostorách v nemocnicích, mateřských a základních školách nebo na stadionech.

To ale podle informací LN Zemana netrápilo a cigaretu si dopřál i na slavnostní večeři pořádané čínským prezidentem, kam byla pozvána desítka dalších hlav států.

Prezident Miloš Zeman (vlevo) se 14. května v Pekingu sešel s ruským...
Prezident ČR Miloš Zeman se 12. května sešel v Pekingu se svým čínským...

Zeman si cigaretu neměl odepřít ani během letu. I v letadlech je ale kouření zakázané.

V Číně česká hlava státu probírala svou oblíbenou neřest také s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. „Vy jste, pane ministře, kuřák stejně jako já. I když váš prezident kouření zakazuje,“ řekl Zeman Lavrovovi. Jeho ruský protějšek Vladimir Putin, který byl konverzaci přítomen, oponoval. „Nedoporučuji,“ opáčil bez dalšího Zemanovi.

Na prezidentovu lásku k cigaretám vzpomínají i ve Velké Británii. Podle týdeníku Respekt měl Zeman dostat pokutu 60 tisíc korun v hotelu v britském Bristolu, když se účastnil summitu NATO na podzim v roce 2014. Zapálil si v nekuřáckém pokoji.

Na zákazy, za jejichž porušení hrozí lidem postih, nedbá Zeman ani v České republice. Fotografie, která se objevila na sociální síti Facebook v roce 2014, ho zachytila ve vlaku plném lidí. Se zapálenou cigaretou v ruce. Nešlo přitom o žádný speciál, ale o osobní vagon na trati z Třemešné ve Slezsku do Osoblahy, kam jel na setkání s občany. „Byla to laskavost provozovatelů této dráhy,“ řekl k tomu tehdy hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Za výjimku pro prezidenta je Hrad ochoten i zaplatit. V listopadu 2015 si Zeman zapálil v luxusní restauraci v Brně. Nekuřácké. Bylo to sice předem dohodnuté, ale ne zadarmo. Výjimka stála 15 tisíc korun.

Vetuji, nevetuji

Od 31. května přitom budou v Česku platit přísnější pravidla. Začne platit protikuřácký zákon, který vyhání kuřáky ze všech restaurací, barů nebo kaváren. Jen několik dní před incidentem s popelníčkem v České televizi Zeman tvrdil, že pokud by takový zákon prošel parlamentem, vetoval by ho. Nestalo se. O tři roky později ho podepsal s tím, že s ním nesouhlasí, ale je ve střetu zájmů.

K pracovištím nebo prostředkům hromadné dopravy, kde zákaz platil už dříve, přibudou kromě provozoven stravovacích zařízení třeba i zoologické zahrady. Zeman by tak napříště neměl pochodit ani s výjimkami, na které byli provozovatelé restaurací doteď ochotní přistoupit.

Podobně jako v Brně dostal prezident výjimku, tentokrát bez poplatku, také v nekuřácké restauraci v Hradci Králové. Restauratéři tehdy návštěvu hlavy státu brali jako poctu a na čas oběda se zákazníci museli přizpůsobit dýmu.

Eliška Nová

Autor

Eliška Nováeliska.nova@lidovky.czČlánky

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz