130 let
Miloslava Doležalová: Hommage á Gauguin

Miloslava Doležalová: Hommage á Gauguin | foto: Galerie Art Praha

Aukce na podporu Mánesa vynesla téměř tři miliony

Kultura
  •   9:31
PRAHA - Benefiční aukce výtvarného umění, která se v neděli konala v pražském Mánesu, vynesla téměř tři miliony korun. Dražba měla přispět k získání peněz na rekonstrukci slavné funkcionalistické budovy na vltavském nábřeží.

Za velkého zájmu návštěvníků se dražilo 320 položek ze sbírek Nadace českého výtvarného umění, které objekt Mánesa patří. "Úhrn vyvolávacích cen činil asi 1,5 milionu korun. Z nabízených děl našla svého kupce naprostá většina, celkový výtěžek z aukce dosáhl bez aukční provize částky 2,798 milionu," řekl Ivan Prokop za nadaci.

Zdeněk Živný: Babylonská věž

Rekordní cenu zaznamenal obraz Zdeňka Živného Babylonská věž, nabízený za 9 tisíc korun a přiklepnutý za částku 110 tisíc korun. Druhý největší nárůst si připsal obraz Miloslavy Doležalové Hommage á Gauguin s vyvolávací cenou 8 tisíc korun a vydražený za 60 tisíc, doplnil Prokop. Většina děl měla vyvolávací cenu v řádech tisíců korun, proto pořadatelé výsledek aukce považují za velký úspěch. Aukci zajišťovala Galerie Art Praha a celý výtěžek je určen na náklady rekonstrukce Mánesa.

Chátrající pražský Mánes

Benefiční akce připravuje Nadace českého výtvarného umění, které objekt patří. Na opravu významné památky české architektury v lednu vypsala výběrové řízení. Rekonstrukce by měla podle nadace začít záhy, trvat přibližně do podzimu 2013 a stát zhruba 150 milionů korun. Nadace chce opravy ze třetiny zaplatit z vlastních zdrojů, na zbytek si prozatím zajistila překlenovací úvěr a hledá sponzory.

Pražský Mánes

Funkcionalistickou budovu Mánesu navrhl na objednávku Spolku výtvarných umělců Mánes Otakar Novotný, žák slavného architekta Jana Kotěry. Stavba byla dokončena v roce 1930. Od počátku 90. let se o budovu vedl restituční spor. Nejvyšší soud nakonec jako jejího vlastníka určil Nadaci českého výtvarného umění.

Budova bude upravena podle projektu ateliéru HMArchitekti, který nepočítá s radikálními zásahy. Mánes chtějí po architektonické i funkční stránce vrátit do 30. let minulého století.

Autor: ČTK