Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DeLillo udělal výjimku. Ukázal se čtenářům

Kultura

  16:58
PRAHA - Autogramiády amerického kontroverzního literáta Dona DeLilla, letošní hvězdy Festivalu spisovatelů Praha, se v pražském Paláci knih Luxor zúčastnily desítky lidí.

Don DeLillo foto: ČTK

Oceňovaný spisovatel, který se festivalům spíše vyhýbá, v Česku udělal výjimku a veřejného programu se účastní. Laureáta několika literárních cen a autora úspěšných knih Bílý šum nebo Padající muž zaměstnala žádostmi o podpis několikametrová fronta fanoušků.

Žádné festivaly ani konference

"Nejenže se jedná o významného spisovatele, který se věnuje palčivým problémům postmoderní společnosti, ale také zarytě odmítá jezdit na festivaly a konference. Jeho účast je tak pro nás velkou poctou," řekl ČTK mluvčí festivalu Václav Kovář. Spisovatel by totiž podle DeLilla měl žít na okraji, "aby byl víc nebezpečný".

V české metropoli ovšem udělal výjimku a veřejného programu se zúčastnil. "V Praze jsem úplně poprvé a prakticky celý den jsem věnoval procházkám po tomto krásném městě. Doufám, že mě únava nepřemůže a neusnu," zažertoval na úvod DeLillo, kterého v rámci 21. ročníku festivalu spisovatelů čekají ještě dvě autorská čtení.

Bard televizního věku

Don DeLillo , držitel mnoha ocenění, mezi než patří Pulitzerova cena nebo loňská cena PEN klubu Saula Bellowa za přínos americké próze, se narodil v roce 1936 a vyrůstal v italské katolické rodině v Bronxu. První knihu Americana ale vydal až v roce 1971.

Don DeLillo bývá označován přízviskem "bard televizního věku". A to především díky námětům svých knih, které narážejí na aktuální problémy postmoderní společnosti. Terčem jeho publikací se tak stal například globální terorismus nebo moderní sdělovací prostředky.

K 11. září se vyjadřuje v románu Padající muž, který kritika označila jako jedno z nejlepších děl o útocích na newyorská dvojčata a vrchol autorovy tvorby. Na příští rok chystá nakladatelství Odeon vydání DeLillova románu Cosmopolis.

Do Prahy se kromě DeLilla sjely i další hvězdy tuzemské i světové prózy a poezie. Už od soboty hostí Nová scéna Národního divadla, Café Louvre a další prostory autorská čtení, diskuse a autogramiády téměř dvou desítek autorů. Účast potvrdil například laureát Nobelovy ceny za literaturu Derek Walcott z karibského ostrova Svatá Lucie nebo nositel Pulitzerovy ceny Junot Díaz, původem z Dominikánské republiky.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat