Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

DeLillo udělal výjimku. Ukázal se čtenářům

Kultura

  16:58
PRAHA - Autogramiády amerického kontroverzního literáta Dona DeLilla, letošní hvězdy Festivalu spisovatelů Praha, se v pražském Paláci knih Luxor zúčastnily desítky lidí.

Don DeLillo foto: ČTK

Oceňovaný spisovatel, který se festivalům spíše vyhýbá, v Česku udělal výjimku a veřejného programu se účastní. Laureáta několika literárních cen a autora úspěšných knih Bílý šum nebo Padající muž zaměstnala žádostmi o podpis několikametrová fronta fanoušků.

Žádné festivaly ani konference

"Nejenže se jedná o významného spisovatele, který se věnuje palčivým problémům postmoderní společnosti, ale také zarytě odmítá jezdit na festivaly a konference. Jeho účast je tak pro nás velkou poctou," řekl ČTK mluvčí festivalu Václav Kovář. Spisovatel by totiž podle DeLilla měl žít na okraji, "aby byl víc nebezpečný".

V české metropoli ovšem udělal výjimku a veřejného programu se zúčastnil. "V Praze jsem úplně poprvé a prakticky celý den jsem věnoval procházkám po tomto krásném městě. Doufám, že mě únava nepřemůže a neusnu," zažertoval na úvod DeLillo, kterého v rámci 21. ročníku festivalu spisovatelů čekají ještě dvě autorská čtení.

Bard televizního věku

Don DeLillo , držitel mnoha ocenění, mezi než patří Pulitzerova cena nebo loňská cena PEN klubu Saula Bellowa za přínos americké próze, se narodil v roce 1936 a vyrůstal v italské katolické rodině v Bronxu. První knihu Americana ale vydal až v roce 1971.

Don DeLillo bývá označován přízviskem "bard televizního věku". A to především díky námětům svých knih, které narážejí na aktuální problémy postmoderní společnosti. Terčem jeho publikací se tak stal například globální terorismus nebo moderní sdělovací prostředky.

K 11. září se vyjadřuje v románu Padající muž, který kritika označila jako jedno z nejlepších děl o útocích na newyorská dvojčata a vrchol autorovy tvorby. Na příští rok chystá nakladatelství Odeon vydání DeLillova románu Cosmopolis.

Do Prahy se kromě DeLilla sjely i další hvězdy tuzemské i světové prózy a poezie. Už od soboty hostí Nová scéna Národního divadla, Café Louvre a další prostory autorská čtení, diskuse a autogramiády téměř dvou desítek autorů. Účast potvrdil například laureát Nobelovy ceny za literaturu Derek Walcott z karibského ostrova Svatá Lucie nebo nositel Pulitzerovy ceny Junot Díaz, původem z Dominikánské republiky.

Autor:

Mohlo by vás zajímat