Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fantazie o neexistujících časech. Filmové Panství Downton je pokračováním pohádky o impériu

Kultura

  5:00
DOWNTON - Oblíbená luxusní mýdlová opera Panství Downton se vrací v podobě prodlouženého filmového dílu, který obsahuje všechny neduhy i slasti falešně nostalgického seriálu.

Herečka Maggie Smithové jako Violet Crawleyová. Snímek Panství Downton (2019). Režie: Michael Engler. foto: CinemArt

Jak ukazuje i úspěch řady populistických politiků, existuje mnoho lidí, kteří rádi vzpomínají na staré dobré časy, které nikdy neexistovaly. Panství Downton už od roku 2010 nabízí divákům svět, v němž panoval řád a tradice. Svět, kde blahosklonně vládla moudrá a tolerantní vyšší třída, která se dokázala povznést nad nemanželskými dětmi, homosexualitou či krádežemi, pokud je páchal někdo, koho měli rádi. Svět, kde se všechny problémy daly vyřešit pevnou vůlí a empatickým rozhovorem. Svět, kde projevy zášti, sobectví a třídního boje zněly jako aforismy.

Lady Mary Crawleyová (Michelle Dockeryová) a Henry Talbot (Matthew Goode)....
Lady Mary Crawleyová (Michelle Dockeryová) a lady Edith Crawleyová (Laura...

Osudy vévodské rodiny Crawleyových a jejich loajálního služebnictva vysílala britská komerční televize ITV šest let. Za tu dobu proslavila a zaškatulkovala zhruba dvě desítky herců a stala se jedním z nejpřeceňovanějších seriálů současnosti. K úspěchu mu stačila vytříbená výprava a kostýmy, hláškující Maggie Smithová a řada lehce dramatických příhod, v nichž se city mění a události přicházejí a odcházejí v takové rychlosti, aby se dostalo na všech asi dvacet hlavních postav, mezi nimiž si každý vybere svého favorita.

Filmová verze, která má v podstatě podobu dvoudílného vánočního speciálu, opakuje vše, na co jsme zvláštně z pozdějších řad televizní verze zvyklí. Lady Mary řeší panství, lady Edith řeší svůj osobní život, Tom řeší svou loajalitu, služebnictvo se škádlí a nakonec táhne za jeden provaz, tentokrát když jeho důstojnost začnou ohrožovat namyšlení zaměstnanci Jeho veličenstva. Návštěva královského páru na panství v roce 1927 tvoří rámec snímku, v němž se opět letmo vystřídá několik témat a slušivých šatů a kde postavy umí neuvěřitelně snadno uhádnout trable ostatních a zahladit každičkou potíž, ať už se jedná o spor o dědictví, nebo o chystaný atentát.

Člen Sněmovny lordů a manžel dvorní dámy Julian Fellowes kdysi (v roce 2002) vyhrál Oscara za scénář snímku Gosford Park, v němž vztahy osob tzv. nad a pod schody a britský třídní systém využil k sžíravé a duchaplné společenské kritice. Bez dohledu Roberta Altmana se ale v Panství Downton jeho zájem o mikrokosmos panského domu brzo proměnil ve snobskou, nenáročnou vyprávěnku s rychlými zvraty. Vždy se na ni příjemně dívá, dá se během ní snít a odpočívat i se zasmát, když nejvýraznější a nejlépe zahraná postava, matriarcha rodu v podání Maggie Smithové, s profesionální nonšalancí sází vtipné komentáře k čemukoliv. Vedle ní ve filmu nedokáže zazářit už nikdo, ani nová zasloužilá herečka zlákaná pozlátkem Downtonu (a také manželka představitele bývalého majordoma Carsona) Imelda Stauntonová v roli její příbuzné.

Nový díl je určený především a možná pouze pro fanoušky, kteří vydrželi všech šest sezon. Nováčkům se ani nesnaží vyjít vstříc představováním postav nebo rekapitulací osudů. Jeho struktura i způsob vyprávění se drží pravidel televizních epizod, ostatně režisér Michael Engler má zkušenost především ze seriálů jako Sex ve městě a Panství dovedl ke konci jeho dráhy na obrazovce. Verze do kin sice obsahuje informaci, která naznačuje, že svět Downtonu už brzy nebude stejný. Přesto nepůsobí jako okázalé či důstojné rozloučení, jen jako další pokračování nekonečné pohádky o impériu. Pohádky relativně zábavné, ideologicky pochybné, když jako nejvyšší aspiraci „obyčejných“ lidí podává možnost obsluhovat anglického krále, a nonšalantně povrchní.

Panství Downton

VB 2019

Režie: Michael Engler

Premiéra 12. 9.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat