Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival britských filmů zahájí snímek o bolestném i radostném dospívání

Kultura

  15:00
Festival britských filmů je je oslavou 100 let britské ambasády v Praze. Diváci se mohou těšit na šest nových snímků z produkce Velké Británie, přehlídku Film is GREAT zahájí snímek Beats o dospívání v době zrodu britské freeparty scény.

Beats foto: Film Europe

Zahajovacím filmem festivalu je snímek Beats režiséra Briana Welshe, novodobého následovníka Dannyho Boyla a jeho legendárního Trainspottingu. Zasazen do prostředí skotského městečka v raných 90. letech, film plný rave hudby přináší autentický příběh o bolestném i radostném dospívání v době zrodu britské freeparty scény. Snímek vypráví univerzálně platný příběh o přátelství, vzdoru a neodolatelné síle mládí.

FILM IS GREAT

Pražské kino Lucerna a nové kino Edison Filmhub představí od 10. do 16. června filmový festival Film is GREAT

Slavnostní zahájení přehlídky proběhne v pondělí v 18:00 v kině Lucerna. Zahájení je přístupné pro veřejnost. 

Dalším premiérovým titulem bude britsko-německý Brankář o legendárním fotbalistovi Manchester City Bertu Trautmannovi, který se v poválečné Anglii prosadil navzdory svému německému původu.

Dokument Spitfire (režie David Fairhead, Ant Palmer) uvede příběh legendárního letounu, který změnil běh světových dějin. Film vyprávěný posledními dosud žijícími veterány druhé světové války ohromí fantastickými záběry z ptačí perspektivy i vzácnými digitálně upravenými archivními záznamy ze čtyřicátých let.

Koprodukční snímek Florencino knihkupectví (režie Isabel Coixet) s hereckým trojlístkem známých tváří – Emily Mortimer, Patricia Clarkson, Bill Nighy – zavede diváky do ospale konzervativního britského maloměsta 50. let, v něž se svobodomyslná vdova Florence (Emily Mortimer) snaží otevřít knihkupectví s provokativními tituly jako Lolita nebo 451 stupňů Fahrenheita.

Portrét vraha pro bázlivé. Zlo s lidskou tváří funguje spíše jako upoutávka na další film

Hrdinka filmu Daphne (režie Peter Mackie Burns) je jednatřicetiletá, krásná, chytrá a nadějná šéfkuchařka. Přesto není schopná navázat dlouhodobý vztah, má sebedestruktivní sklony a tendenci řešit problémy alkoholem. Dokáže změnit svůj život?

V rámci přehlídky vstoupí předpremiérově do distribuce také originální adaptace klasického románuBouřlivé výšiny (Na větrné hůrce) Emily Brontëové, kterou v roce 2011 natočila Andrea Arnold. Ta ve své variantě příběhu silného vztahu dvou mladých lidí odmítla obvyklé konvence většiny literárních adaptací a nesoustředila se e na dialogy, ale spíše na vyprávění pomocí strohých, přesto podmanivých obrazů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat