Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Harington se omlouvá. Kvůli Hře o trůny lhal fanouškům i kolegům

Kultura

  14:30
PRAHA - Dva roky musel mlčet, nebo lhát. A nyní se Kit Harington, hvězda seriálového fenoménu Hra o trůny omlouvá. Všem. Hereckým kolegům i fanouškům. Za to, že mlžil o „nejhůře střeženém tajemství“ seriálového světa.

Smrt a následné oživení Jona Sněha (Kit Harington) byl pro fanoušky velký předěl. Do té doby smrt jejich oblíbené postavy znamenala definitivní konec. To se změnilo. Jonovou smrtí končila celá série a tvůrci nechali fanoušky čekat v nejistotě celý rok. foto: youtube.comReprofoto

Upozornění. Článek prozrazuje děj druhé epizody šesté série Hry o trůny.

Mnozí fanoušci považují události kolem smrti seriálové postavy Jona Sněha, které vtiskl podobu Kit Harington, „za nejhůře střežené tajemství“. Přesto tvůrci seriálu a herec Harington dva roky konspirovali, aby skryli, co se chystá.

Až do pondělí. Na konci druhého dílu právě probíhající šesté série Jon Sníh vstal z mrtvých, k velké radosti milionů diváků oživl (naposledy takhle mohutně seriálové obecenstvo toužilo po obživnutí Bobbyho Ewinga ze seriálu Dallas).

A Harington hned přispěchal s omluvou. „Chtěl bych se všem omluvit za to, že jsem lhal,“ řekl serveru Entertainment Weekly. „Jsem rád, že lidé byli naštvaní, když Jon zemřel. Měl jsem velkou obavu, že to lidem bude jedno, nebo že řeknou, Jon je mrtvý, no a co. Ale lidé byli naštvaní, takže to znamená, že postavu Jona tvoříme správně.“

Jako bumerang se populárnímu herci vrátila slova, která opakoval loni v červnu, když jeho postava zemřela - jak se ukázalo dočasně. „Nikdy mi tvůrci neříkali, jak to s mojí postavou bude dál, ale tentokrát si mě zavolali, sedli jsme si a řekli mi, že Jon je mrtvý, mrtvý, mrtvý. A že v příští sezoně nebudu,“ vykládal Harington.

Neostříhali ho?

Mnozí mu nevěřili, fanoušci seriálu ho sledovali na každém kroku, zejména dávali pozor na to, zda se neostříhá. V kontraktu má totiž herec podmínku, že smí změnit účes až skončí jeho úvazek. Harington několikrát prohlásil, že už se toho nemůže dočkat. Jenže vlasy měl během léta a podzimu stále stejné, množily se fotografie, že se účastní natáčení, i když tvůrci David Benioff a Dan Weiss do scénáře nenapsali jméno jeho postavy, ale jen písmena LC. Tak o něm mluvil celý štáb. „Nejhůře střežené tajemství“ ale přitahovalo velkou pozornost.

Autor ságy Ledu a ohně, která slouží jako předloha seriálu Hra o trůny George R. R. Martin.

Harington nyní přiznal, že loni lhal. Celá konspirace začala už v roce 2014. Tehdy si ho zavolali Benioff s Weissem a vše mu řekli. Musel jim ale odpřisáhnout, že nic neprozradí. I s ohledem na spisovatele George R. R. Martina, který se úporně snažil dopsat šesté pokračování knih dříve, než ho seriálová mašina předběhne. O Martinově prohře jsme psali ZDE:

„Ze začátku mi to přišlo zábavné. Ale jak jsem musel lhát stále více lidem, přátelům a kolegům, měl jsem čím dál tíživější pocit, že je zrazuji. Tak jsem začal opatrně naznačovat,“ přiznává Harington.

Dopis na rozloučenou

Zatímco fanoušci spřádali divoké teorie, jak a zda vůbec Jon Sníh obživne, někteří herečtí kolegové mu od začátku nevěřili. Jiní naopak ano, třeba Sophie Turnerová, která v seriálu ztvárňuje jeho příbuznou Sansu. „Sophie mi napsala opravdu dlouhý dopis na rozloučenou o tom, jak skvěle se jí se mnou pracovalo. Pořád ho mám,“ směje se Harington.

Královna Daenerys má problémy (Emilia Clarkeová). Hra o trůny - šestá série.
Umělý sníh. Pohled za kulisy natáčení šesté série seriálu Hra o trůny..

„Nechtěli jsme to za žádnou cenu prozradit,“ vysvětluje režisér prvních dvou epizod šesté série Jeremy Podeswa v obsáhlém rozhovoru pro server Hollywoodreporter. „Každý se na to pořád ptal, ale myslím, že v hloubi srdce to nechtěl nikdo prozradit. Líbily se mi všechny ty teorie. Proto jsme se snažili oživovací scénu udělat co nejlépe. “

Na rok očekávanou scénu si museli diváci počkat až na konec druhé epizody. Rudá kněžka Melisandra (Carice van Houtenová) omývá nahé tělo mrtvého hrdiny. „Trvalo to věčnost, než jsme ho oživili, točili jsme to snad ze všech úhlů. Myslím, že jsem ho umyla snad padesátkrát. A určitě spousta žen na mě žárlila, včetně mé sestry a matky,“ prozradila Van Houtenová.

Dříve dostávala kvůli seriálu množství nenávistných vzkazů, protože její postava šířila zlo. Během léta a podzimu jí zase psali: „Odpustíme ti, když oživíš Jona Sněha“. V pondělí jim herečka poslala vzkaz na Twitteru: „Spokojeni?“

Harington si mezitím užíval hraní mrtvoly. „Před tím jsem pořád lítal venku, v zimě. Teď jsem akorát ležel a pěkně v teple,“ usmíval se. „Ano, hrál to opravdu dobře,“ smál se režisér Podeswa.

Autor: