Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jáchymovští si připomněli, že se u nich léčil autor Vinnetoua

Kultura

  10:00
JÁCHYMOV - Zeď fary na jáchymovském náměstí zdobí od pátku pamětní deska, která připomíná zdejší pobyt slavného spisovatele.

Pamětní deska Karla Maye v Jáchymově foto: ČTK - Pavel Peňás

Autor oblíbených dobrodružných románů v domě bydlel po dobu své léčby v roce 1911. Jemu a Divokému západu, o kterém psal, je také věnováno zahájení letošní lázeňské sezony v Jáchymově, řekl při odhalení desky ředitel Léčebných lázní Jáchymov Eduard Bláha.

Desku nechala na zdi fary, která byla v době pobytu Karla Maye měšťanským domem, umístit lázeňská společnost. "Každý rok vybíráme jednu významnou postavu, které je zahájení sezony věnováno. Letos jsme si vybrali našeho hosta Karla Maye," uvedl Bláha.

Pro místního faráře Marka Hrice bylo překvapením, že v domě, kde nyní jeho fara působí, kdysi slavný spisovatel bydlel. Jeho pobyt zde popisuje jak Mayův vlastní životopis, tak i dokumenty lázní. V návštěvní knize zanechal po svém pobytu text: "Viděl jsem duši světa oživlou v kameni, kéž by i ta moje žila stejně."

Podle Marka Poledníčka z Léčebných lázní Jáchymov se při hledání faktů o pobytu Maye v Jáchymově firmě ozval i Australan William Thomas, jenž ve své knize pečlivě rozebral Mayův životopis. "Chceme tuto knihu získat a umístit ji do knihovny nebo infocentra," dodal Poledníček.

Koupele a procházky

Karel May se narodil roku 1842 v německém Ernstallu. Měl pestrý život, absolvoval učitelský seminář a krátce byl učitelem, ale byl propuštěn. Kvůli krádežím a podvodům strávil několik let ve vězení. Pak se ale uchytil v tisku, založil několik časopisů a v nich začal publikovat své práce. Známým se stal díky kolportážním románům na pokračování a slávu mu přinesly jeho dobrodružné knihy z Divokého západu.

V Jáchymově se léčil v roce 1911, když mu byly po prodělané chřipce a zápalu plic doporučeny lázně. Lázeňský lékař u něj zjistil neurasthenii, ochablost stářím, revmatismus a ischias. Předepsal mu patnáct radiových koupelí. V době svého pobytu v Jáchymově Karel May také hodně cestoval po jáchymovském okolí.

Autor:

Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč
Vyhrajte předplatné hraček od Toys and Stories v hodnotě 4 314 Kč

Uvažujete o vhodném vánočním dárku pro děti? Tentokrát nemusíte kupovat hračky za tisíce. Vyhrajte členství v Toys and Stories a objednávejte a...

Mohlo by vás zajímat