Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zemřel Jiří Srnec. V šedesátých letech založil své vlastní černé divadlo, za úspěch dostal speciální Cenu Thálie

Ocenění za mimořádný přínos divadlu získal zakladatel Černého divadla Jiří Srnec. foto: ČTK

V devadesáti letech zemřel divadelník Jiří Srnec. V šedesátých letech založil své vlastní černé divadlo, se kterým slavil úspěch po celém světě. V roce 2018 obdržel speciální Cenu Thálie. Zprávu přinesl mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.
  13:16

Zvláštní cenu Kolegia pro udělování cen Thálie obdržel Jiří Srnec v roce 2018. „Pro diváky to byl šok, protože jsme přišli s úplně novou jevištní poetikou, proto asi to mělo takový úspěch,“ vzpomínal zakladatel Černého divadla Jiřího Srnce, které objelo celý svět. „Dostával jsem nabídky, abych zůstal venku, nikdy jsem neemigroval,“ řekl při přebírání ceny.

Absolvent DAMU Jiří Srnec své černé divadlo založil začátkem 60. let, hned v roce 1962 s ním slavil úspěchy na festivalu ve skotském Edinburghu. Princip černého divadla spočívá v černém oblečení herců, díky kterému splývají s černým pozadím. Jimi vedené předměty jsou naopak osvětleny, takže se před divákem jakoby pohybují samy. Právě Jiří Srnec, který v divadle působil jako scénograf, výtvarník, loutkář i skladatel, tento žánr rozšířil o moderní postupy a proslavil ho.

Srncovo divadlo se stalo jedním z nejznámějších reprezentantů českého divadelnictví. Sám Jiří Srnec se se svým souborem zúčastnil mnoha desítek mezinárodních divadelních festivalů a realizoval přes 300 zahraničních turné v Evropě, Severní a Jižní Americe, Asii, Africe i Austrálii. Představení Černého divadla Jiřího Srnce vidělo dosud více než pět milionů diváků v 68 zemích světa.

S nápadem založit divadlo přišel Srnec ještě při studiu na vysoké škole, upozorňuje ČTK. První představení, kde neviditelní herci „čarují“ s létajícími předměty a se světlem, začal realizovat v roce 1959 se spolužáky. Soubor získal pozvání na mládežnický festival do Vídně a následně i do Kyjeva a Moskvy. V té době také vznikla známá etuda Pradlenka, která je dnes nejstarší scénkou v repertoáru divadla.

Mezi Srncovy nejznámější inscenace patří Pruhovaný sen, Legendy staré matky Prahy, Alice v říši zázraků, Peter Pan, Labyrint, Týden snů, Bílý pierot v černém.

Jak na svých stránkách upozorňuje Národní divadlo, za více než padesát let činnosti spolupracoval s divadlem Semafor, Laternou magikou, Divadlem Spejbla a Hurvínka a státní operou v Mnichově. Od roku 1989 do roku 1991 působil jako zakladatel a vedoucí souboru Imaginativ Praha. Vedle Ceny Thálie byl za svou uměleckou činnost a reprezentaci českého umění ve světě v roce 2011 prezidentem vyznamenán Medailí Za zásluhy. 

Jiří Srnec byl potřetí ženatý. Jedním z jeho sedmi dětí je herečka Barbora Srncová.

Autor:

Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti
Antikoliková lahev MAM zdarma! Zapojte se do testování a podělte se o zkušenosti

Vyzkoušejte novinku od MAM antikolikovou lahev, která díky své konstrukci snižuje výskyt koliky a podělte se o své zkušenosti s našimi čtenáři. Jak...