Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letní filmová škola začala. Výroční cenu převezme Kaurismäki i Třeštíková

Kultura

  16:33
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Pět výročních cen udělí letos na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti její pořadatel Asociace českých filmových klubů (AČFK). Obdrží ji finský režisér a scenárista Mika Kaurismäki, íránský režisér Mohsen Makhmalbaf, herec Bolek Polívka, dokumentaristka Helena Třeštíková a dlouholetý spolupracovník LFŠ Michael Málek.

V Uherském Hradišti začala přehlídka filmů Letní filmová škola. foto: ČTK

Kaurismäki cenu převezme v pátek večer při zahájení přehlídky, uvedla ředitelka filmové školy a předsedkyně AČFK Radana Korená. Dostane ji za přínos světové kinematografii a velké filmařské rozpětí. Letošní filmová škola je také zaměřená na finskou kinematografii.

Mika Kaurismaki.

Íránský režisér Makhmalbaf v Uherském Hradišti uvede své nejslavnější filmy. „Je považován za jednoho ze tří současných nejslavnějších íránských režisérů takzvané nové vlny. Jeho filmy mají úžasnou poetiku,“ uvedla Korená.

Do Hradiště za Kaurismäkim, Makhmalbafem i Wellesem. Na co láká Letní filmová škola?

Polívka přijede na filmovou školu s delegací k novému filmu Domácí péče, asociace ocení vývoj jeho hereckého umění. Svůj poslední film Mallory uvede v Hradišti také Třeštíková. „Cenu dostane za svůj empatický a výjimečný přístup k zachycování životních situací lidí,“ dodala ředitelka. Málek je dlouholetým spolupracovníkem filmové školy, asociace chce ocenit také jeho pomoc při organizaci filmových přehlídek filmových klubů.

LFŠ potrvá do 1. srpna, letos se koná 41. ročník. Nabídne 240 snímků, jde o největší nesoutěžní filmový festival v zemi. Loni cenu dostali britský režisér Peter Greenaway, francouzský režisér Bertrand Tavernier, herec Josef Somr a bývalý předseda AČFK Jan Kastner.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!