Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letní filmová škola začala. Výroční cenu převezme Kaurismäki i Třeštíková

Kultura

  16:33
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Pět výročních cen udělí letos na Letní filmové škole (LFŠ) v Uherském Hradišti její pořadatel Asociace českých filmových klubů (AČFK). Obdrží ji finský režisér a scenárista Mika Kaurismäki, íránský režisér Mohsen Makhmalbaf, herec Bolek Polívka, dokumentaristka Helena Třeštíková a dlouholetý spolupracovník LFŠ Michael Málek.

V Uherském Hradišti začala přehlídka filmů Letní filmová škola. foto: ČTK

Kaurismäki cenu převezme v pátek večer při zahájení přehlídky, uvedla ředitelka filmové školy a předsedkyně AČFK Radana Korená. Dostane ji za přínos světové kinematografii a velké filmařské rozpětí. Letošní filmová škola je také zaměřená na finskou kinematografii.

Mika Kaurismaki.

Íránský režisér Makhmalbaf v Uherském Hradišti uvede své nejslavnější filmy. „Je považován za jednoho ze tří současných nejslavnějších íránských režisérů takzvané nové vlny. Jeho filmy mají úžasnou poetiku,“ uvedla Korená.

Do Hradiště za Kaurismäkim, Makhmalbafem i Wellesem. Na co láká Letní filmová škola?

Polívka přijede na filmovou školu s delegací k novému filmu Domácí péče, asociace ocení vývoj jeho hereckého umění. Svůj poslední film Mallory uvede v Hradišti také Třeštíková. „Cenu dostane za svůj empatický a výjimečný přístup k zachycování životních situací lidí,“ dodala ředitelka. Málek je dlouholetým spolupracovníkem filmové školy, asociace chce ocenit také jeho pomoc při organizaci filmových přehlídek filmových klubů.

LFŠ potrvá do 1. srpna, letos se koná 41. ročník. Nabídne 240 snímků, jde o největší nesoutěžní filmový festival v zemi. Loni cenu dostali britský režisér Peter Greenaway, francouzský režisér Bertrand Tavernier, herec Josef Somr a bývalý předseda AČFK Jan Kastner.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!