Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Muzeum Kampa zavzpomíná na Adrienu Šimotovou

Kultura

  6:00
PRAHA - Pražské Muzeum Kampa připravilo ze svých sbírek komorní výstavu Adrieny Šimotové, významné české výtvarné umělkyni, která zemřela letos 19. května. Výstavu zahájí vzpomínkový akt k poctě umělkyně, který se uskuteční ve čtvrtek 19. června od 19 do 21 hodin.

Zesnulá malířka a grafička Adriena Šimotová. foto: ČTK

Adrena Šimotová patřila k výrazným představitelům českého výtvarného umění 20. století. Narodila se 6. srpna 1926 v Praze, vystudovala grafickou střední školu a Vysokou uměleckoprůmyslovou školu v ateliéru profesora Josefa Kaplického, kde se také seznámila se svým mužem. Od 60. let patřila mezi umělce kolem skupiny UB 12, Nové skupiny a obnovené Umělecké besedy.

ČTĚTE TAKÉ

Tvorba Adrieny Šimotové úzce souvisela s jejím osobním životem, promítala do ní své životní zkušenosti, radosti, ale i smutek, bolest a prožité tragédie. V 70. letech znamenala velký zlom v osobním i tvůrčím životě Šimotové smrt jejího manžela, malíře Jiřího Johna. Opustila tehdy klasickou malířskou techniku a přešla k prostorovým instalacím a realizacím. Jako základní výrazový prostředek zvolila přímý fyzický dotek a zaměřila se na lidskou figuru a tvář.

Adriena Šimotová: Zavřené oči III., 2000

Adriena Šimotová: Zavřené oči III., 2000

Proslavila se typickými materiály, s nimiž pracovala, a kterými byly textil a bílý ruční papír nebo pauzák, které na sebe vrstvila, trhala, mačkala a vytvářela z nich reliéfy, otisky a frotáže. Ačkoli byla v posledních letech svého života limitována fyzickými možnostmi, nepřestávala tvořit a vznikaly nové práce.

Mládková zvažuje i zveřejnění korespondence se Šimotovou

 Šimotová byla blízkou přítelkyní Medy Mládkové, zakladatelky Muzea Kampa, s níž udržovala bohatou korespondenci. Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových v budoucnu zvažuje její uveřejnění. Výstava Vzpomínka – díla ze sbírek Musea Kampa potrvá do 13. července 2014.

Výtvarnice Adriena Šimotová

Výtvarnice Adriena Šimotová

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...