Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na festivalu Spectaculare vystoupí i lovec zvuků Biosphere

Kultura

  12:00
PRAHA - Druhý ročník Festivalu Spectaculare, zaměřeného na současnou elektronickou, ambientní a experimentální hudbu a její propojení s vizuálním uměním, začne 21. ledna na několika místech v Praze. Uvede koncerty, projekce, VJing i hudební workshopy. Vystoupí například Sylvain Chauveau či legenda ambientní hudby, norský Biosphere.

Norský elektronický mág Geir Jenssen vystupující jako Biosphere se představí v pražském Planetariu. foto: Festival Spectaculare

Festival zahájí 21. ledna v Paláci Akropolis, kde vystoupí řecká performerka Linda Kapetanea, zakladatelka a ženská polovina uskupení RootLessRoot Company, se svým sólovým vizuálně-pohybovém představení W Memorabilia (Phaedra’s Laboratory).

Sylvian Chaveau

V rámci festivalu přijede do Prahy také elektroakustický hudebník a zpěvák Sylvain Chauveau nebo britská klavíristka a houslistka Poppy Ackroyd, která je zakladatelkou  Hidden Orchestra. V nezvyklém prostředí Planetária Praha pak vystoupí jedna z  legend ambientní hudby, norský Biosphere. Na programu je i koncert belgické folkově-ambientní písničkářky Chantal Acda, pařížského skladatela a pianisty Quentina Sirjacqa či britského producenta Throwing Snow. 

Britská klavíristka a houslistka Poppy Ackroyd

Ve čtvrtek 22. ledna v paláci Akropolis uvede svůj workshop na téma terenních nahrávek producent a label manager zvukově avantgardního australského vydavatelství Room40 Lawrence English. Večer spolu s Johnem Chantlerem a Heinzem Rieglerem oslaví koncertem 15 let tohoto labelu.

Na festivalu vystoupí také zástupci berlínského labelu Monkeytown Alex Banks a Dark Sky hrající inovativní elektroniku na pomezí taneční a experimentální hudby, německý beatmaker Kalipo, veterán post-dubstepové scény Synkro z Manchesteru a finské minimalistické dark popové duo Femme En Fourrure. Festival zakončí německá formace Brandt Brauer Frick.

Beata Hlavenková

Z českých umělců se na Festivalu Spectaculare představí v sólo projektech Lenka Dusilová a Beata Hlavenková a dále i Clarinet Factory, Orlak či Zabelov Group. Koncert Sylvaina Chauveau v Chrámu U Salvátora doplní hudebně-vizuální projekt Hudba z ticha – Clarinet Factory, Alana Vitouše a Petra Nikla.

Všechny koncerty obohatí projekce a VJing - například The Macula Visuals v Planetáriu Praha, VJs ze studia Lunchmeat nebo Vision Factory.

Program doplní workshopy s některými umělci, sobotní tvořivý workshop pro děti s Clarinet Factory a Alanem Vitoušem a také projekce hudebních filmů v Biu Oko a kině Světozor - např. snímky s kapelami Sigur Rós, Nine Inch Nails, Caribou, New Order nebo působivý vizuální opus Baraka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!