Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Národní knihovna se po kyberútoku v pondělí znovu otevře čtenářům

Kultura

  18:03
Praha - Národní knihovna předpokládá, že v pondělí otevře své služby veřejnosti v režimu, který měla před kybernetickým útokem. Knihovnu postihl v noci z pondělí na úterý a od té doby byla uzavřená pro čtenáře. V pondělí v 9:00 se tedy otevře Hala služeb, kde bude knihovna poskytovat výpůjční služby, registrace a další, řekla mluvčí knihovny Irena Maňáková.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Nadále zůstávají v provozu digitální knihovny a licencované zdroje, tedy dokumenty pro příslušně registrované uživatele. Režim před incidentem znamená, že knihovna vzhledem k přetrvávajícím opatřením proti šíření koronaviru stále stejně jako jiné instituce nefunguje v plném provozu, počet lidí je omezen a je také nutné nosit respirátor. Nefungují třeba studovny.

Pro čtenáře, kterým v těchto dnech končí platnost čtenářských průkazů nebo výpůjční lhůty, knihovna posunula tyto termíny tak, aby mohli nadále využívat přístup do Národní digitální knihovny. Knihovna posouvá i další termíny týkající se třeba výpůjček, informace najdou čtenáři především na sociálních sítích knihovny, webové stránky po útoku NK nepoužívá.

Národní knihovna aktuálně eviduje kolem 30 000 čtenářů. NK je jednou z nejstarších českých veřejných knihoven, spravuje největší knihovní fond v zemi. Sídlí v pražském Klementinu, jejím zřizovatelem je ministerstvo kultury. NK je centrem systému knihoven a spravuje fond historické a novodobé literatury s více než šesti miliony dokumentů, roční přírůstek je zhruba 70 000 titulů. Od 1. května má nového generálního ředitele, z konkurzu vzešel dlouholetý knihovník Tomáš Foltýn.

K častým terčům hackerů patřila v poslední době v Česku zejména zdravotnická zařízení a některé úřady. Podle bezpečnostní firmy Check Point vzrostl v republice od začátku roku počet ransomwarových, tedy vyděračských hackerských útoků o 259 procent a dopad ransomwaru na české společnosti je aktuálně na více než dvojnásobku světového průměru.

V letošním roce k hackerským útokům v ČR patřilo třeba napadení systému veřejné správy, když se jeho cílem staly v březnu mimo jiné pražský magistrát či ministerstvo práce. Ve stejném měsíci hackeři zaútočili na tři soukromé polikliniky v centru Prahy. Záhy hackeři napadli podle médií i zdravotnické zařízení ministerstva vnitra, které má citlivé informace o příslušnících bezpečnostních složek. V březnu kybernetičtí útočníci napadli počítačové systémy Správy železnic a Českých drah. Bezpečnost na tratích neohrozili.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat