Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Pivo k očkování zdarma? V USA nabízejí slevu do knihovny, ale i pochoutky z konopí a jointy

V USA, Rumunsku či Indii nabízejí za vakcinaci benefity foto: Pixabay.com

Doporučujeme
Přijďte se naočkovat a dostanete dárek! Spousta zemí, měst a společností vymyslela v souvislosti s očkováním proti koronaviru novou strategii, která má za úkol přesvědčit co nejvíc lidí, aby si nechali aplikovat vakcínu. Kdo se nechá naočkovat, může získat pivo, koblihu nebo ruční mixér zdarma. A to není zdaleka vše.
  15:00aktualizováno  16:20

Přestože v posledních týdnech probíhá ve všech koutech světa očkování proti covidu-19, řada lidí je vůči vakcíně skeptická a očkování odmítá. Vlády jednotlivých zemí, vedoucí představitelé měst či velkých firem vymysleli plán, jak váhavé či odmítavé postoje některých lidí změnit. Zavedli totiž zajímavé benefity, jež mají očkování podpořit.

Proč se Indiáni nechtějí očkovat? Poprvé totiž takto přišli o půdu, trauma trvá více než 180 let

Největší boom protislužeb za aplikaci vakcíny byl zaznamenán ve Spojených státech. Několik amerických společností podle CNBC oznámilo, že jejich zaměstnanci, kteří se rozhodnou pro očkování, dostanou za tímto účelem placené volno. 

Benefity jsou fajn

V Západní Virginii mohou mladí lidé, co už dosáhli dospělosti, získat díky očkování spořitelní dluhopisy ve výši 130 dolarů. Na Aljašce, kde je důvěra v očkování velmi malá, přišla společnost Norton Sound Healt Corporation ve spolupráci s nemocnicí v Nome a patnácti dalšími klinikami s dárky v podobě letenek či příspěvku na terénní vozidlo, potraviny či palivo.

Server Marketing Dive zase informoval, že aplikace Rewards Drop nabízí očkovaným osobám věrnostní body, které lze uplatnit u dárkových karet. Stačí jen ukázat, že proběhlo očkování a umístit obrázek na Instagram s hashtagem #DropCOVID.

MACHÁČEK: Německo a USA ve válce o patenty k očkovacím látkám

Čelní představitel New Jersey Phil Murphy podle CNBC představil plán „Shot and Beer“. Toho se účastní třináct pivovarů, jež očkovaným osobám nabízejí pivo zdarma. „Nebudeme se bát zkoušet nové věci,“ uvedl k akci guvernér. Zároveň dodal, že se postupně mohou přidávat i další pivovary.

Dolar.

V Connecticutu vznikla podobná iniciativa s názvem „Pij na nás“. Obyvatelé, kteří předloží očkovací karty v určitých restauracích, získají v rozmezí od 19. do 31. května nápoj zdarma. NDTV uvedla, že zajímavý bonus připravila i síť obchodů Krispy Kreme, která začala nabízet koblihu zdarma každému, kdo prokáže, že byl očkován. V Clevelandu dodávají očkovaným v kině až do konce měsíce popcorn, a to rovněž bezplatně. Chicago jedná o tom, že by osoby, které prodělají vakcinaci, získaly gratis holičské či kadeřnické služby.

S dárky přišly dokonce i výdejny marihuany po celé zemi. Ty rozdávají pochoutky z konopí a jointy. Svou akci odůvodňují tím, že chtějí zvýšit poptávku po očkování, a to především v New Yorku a Washingtonu. V Detroitu lze díky vakcinaci obdržet předplacenou debetní kartu v hodnotě 50 dolarů. Společnost Amazon nabízí plně očkovaným pracovníkům v první linii 80 dolarů. American Airlines poskytují svým zaměstnancům den volna navíc a 50 dolarů ve věrnostních bodech. Na spojení svých pracovníků a očkování se zaměřily podle Financial Times také firmy jako Lidl, Petco nebo McDonald’s.

„Iniciativy, jako je tato, jsou dalším způsobem, jak posílit význam očkování. Podporujeme podniky v celém státě, aby zvážily nabídku benefitů i pro své pracovníky,“ uvedl guvernér Marylandu Larry Hogan pro Financial Times.

Tekutý chléb

Se speciální nabídkou přispěchala i Prezidentská knihovna a muzeum Abrahama Lincolna v Illinois. Kdo instituci navštíví do konce června a prokáže se očkováním, získá vstupenky zdarma. Akci se vstupenkami vymyslely i baseballové týmy Cleveland Indians a Cincinnati Reds. Indians nabízí pětidolarovou slevu na lístky pro očkované fanoušky, Reds prodávají vybrané vstupenky očkovaným příznivcům jen za deset dolarů, uvedly  Financial Times. V Houstonu lze po aplikaci vakcíny zase získat vstupenky na představení Disney on Ice nebo Astroworld od rappera Travise Scotta.

Vakcinační ‚supertým‘. Rozhodovat o budoucnosti očkování bude 20 odborníků, kdo je mezi nimi?

V Los Angeles nabídl člen tamní městské rady podle The New York Times tašku s reklamními předměty každému, kdo zavítá na bezplatnou stránku týkající se vakcíny.

Abraham Lincoln

Program na podporu očkování se nerozjel jen ve Spojených státech, ale i jinde ve světě. Na rumunském hradě Bran, který je spojován s legendárním Draculou, se lze v určité dny naočkovat, a pak si projít pověstmi opředenou památku zdarma. Akce má podpořit nejen vakcinaci, ale také koronavirem zasažený cestovní ruch, informovala agentura Reuters.

Podle zpráv ANI News povzbuzují očkování i v koronavirem značně zasažené Indii. Zlatnická komunita v Rádžkotu nabízí ženám za vakcinaci šperk do nosu, mužům pak ruční mixér. V dalších částech Indie rozdávají maloobchodníci očkovaným občerstvení, slevy na opravu automobilů nebo do papírnictví. Čína zase daruje naočkovaným občanům dvě krabice vajíček. Izraelci dostávají podle Guardianu plechovku coly, alkoholické či nealkoholické pivo, pizzu, pečivo, masový guláš a další. Rusové rozdávají zmrzlinu zdarma.

Tři restaurace z Dubaje rovněž přišly s benefitem. Nabídly desetiprocentní slevu z útraty těm, kteří prodělali jednu dávku očkování, a dvacetiprocentní slevu lidem, co za sebou mají už obě dávky.

V Iráku vázne očkování kvůli nedůvěře, zájem o vakcinaci se tak snaží zvýšit nátlakem

Ačkoliv by se tak mohlo zdát, že dárky a bonusy jsou pro lidi natolik zajímavé, že je k očkování přesvědčí, ozývají se i hlasy, které nápad s benefity kritizují. „Koblihy zdarma nebo sto dolarů? To mě nijak neláká. Jde o pokus o experimentální genovou terapii pro nemoc, která pro mě představuje jen velmi malou hrozbu,“ řekl dvaatřicetiletý muž z Marylandu pro Financial Times.

Většina vědců či marketingových pracovníků se však přiklání k názoru, že dopad kampaně může být jen dobrý. „Záleží na společnosti, ale obecně to může být pozitivní věc a posílení,“ řekl USA Today Money Bunny Ellerin z Kolumbijké univerzity.

Vejce v krabičce
Témata: Zahraničí (LN)

Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!
Vyzkoušejte s námi prací kapsle Persil a aviváž Silan zdarma!

Pokud se na vás neusmálo štěstí na jaře, kdy naši testeři vyzkoušeli prací gel Persil, tak pak je takhle testovačka přímo pro vás! Hledáme 40...