Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po třech letech v Praze vystoupí Goran Bregović

Kultura

  17:45
PRAHA - Srbský skladatel filmové hudby Goran Bregović se za doprovodu svého Svatebního a pohřebního orchestru představí v Kongresovém centru Praha.

Goran Bregovič s cenou prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary 2011 foto: MAFRA - František Vlček

V Kongresovém centru vystoupil Bregović také před pěti lety, kdy milovníkům divokých rytmů nabídl první romskou operu Karmen se šťastným koncem. V Česku hraje poměrně často, naposledy před třemi lety v rámci festivalu Praha - Sen letní noci na pontonu přímo na Vltavě. Jako host se v polovině koncertu nečekaně objevil Karel Gott.

"V České republice tenhle všestranně talentovaný hudebník koncertuje obzvláště rád, jak sám říká, líbí se mu tady z mnoha důvodů. Jedním z nich může být i výtečná moravská slivovice, kterou si oblíbil," sdělila za pořadatele Alice Titzová.

Hudba Kusturicových filmů

Bregović patří k nejvýraznějším představitelům balkánské muziky a k uznávaným tvůrcům filmové hudby. Proslavil se především tvorbou hudby k filmům slavného režiséra Emira Kusturici. V roce 2010 získal cenu britského časopisu Songlines pro nejlepšího umělce world music na světě, o rok později převzal od Jiřího Bartošky cenu prezidenta filmového festivalu v Karlových Varech.

V současné době žije ve Francii. Svoji poslední desku z roku 2012 nazval Champagne for Gypsies.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...