Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sherlock Holmes výtvarného umění. Christopher Marinello našel ztraceného Matisse, Rodina i Drtikola

Kultura

  16:00
LONDÝN/ PRAHA - Sedící žena od Henriho Matisse, kterou dostala koncem května zpět rodina Rosenbergů, portrét aristokrata od El Greka navrácený nedávno potomkům židovského sběratele umění Julia Priestera, ztracená Vlna od Františka Drtikola - na všech těchto případech se podílel Christopher Marinello, šéf společnosti Art Recovery, která se specializuje na vyhledávání a navrácení ukradených či ztracených uměleckých děl. Ani ne dva roky po jejím založení si Marinello díky svým činům vysloužil přezdívku „Sherlock Holmes výtvarného umění“.

Christopher Marinello, šéf společnosti Art Recovery, s obrazem Henriho Matisse "Le Jardin" (1920), který byl v roce 1987 ukraden z Muzea Moderního umění ve Stockholm. foto: ČTK

Média tohoto třiapadesátiletého modrookého rodáka z Brooklynu někdy přezdívají „Sherlock Holmes“. „Mí kolegové se tomu smějí,“ říká s úsměvem Marinello a ukazuje na malou knihu o tomto slavném fiktivním detektivovi, která leží na jedné z polic v londýnském sídle firmy.

Poté, co opustil studia umění (podle svých slov kvůli nedostatku talentu), vystudoval práva. Jméno si udělal v registru ztraceného umění (The Art Loss Register - ALR), kde sedm let pracoval. Nyní je to jeho konkurence.

Od společnosti ALR odešel Marinello s několika kolegy kvůli „rozdílným pohledům“. Art Recovery založil na podzim 2013 s cílem „sloužit uměleckému světu eticky, odpovědně a legálně“. Jeho společnost, která v Londýně zaměstnává asi desítku lidí, kolem 15 jich je v indickém Dillí a po jednom v New Yorku a Miláně, shromažďuje údaje o ukradených či ztracených uměleckých dílech a má ambici mít nejobsáhlejší takovou databázi na světě.

Ještě když pracoval pro ALR, se mu podařilo vrátit několik děl. V roce 2011 kupříkladu dopomohl k nalezení slavné fotografie Vlna českého fotografa Františka Drtikola, která byla ukradena v Praze. Podařilo se ji nalézt v Kalifornii a již po dvou týdnech se vrátila do Prahy. Nebo o dva roky později objevil v Londýně obraz Zahrada od Henriho Matisse, který byl ukraden v roce 1987 z muzea ve Stockholmu.

Jaké jsou podrobnosti z jeho práce? Například vrácení slavného Matissova díla Sedící žena potomkům francouzského židovského sběratele Paula Rosenberga bylo podle jeho slov „osmnáctiměsíční utrpení“, zejména s ohledem na dosti pedantský přístup německých úřadů.

Někdy mu pomohla i náhoda. Jako třeba v případě několika děl ukradených v roce 2008 v Kalifornii, která byla ceněna na 30 milionů dolarů. Přes internet dostal vzkaz od jistému muže ze Slovinska jménem Darko, který údajně věděl, kde díla jsou. Poté, co mu Darko poslal fotky děl, zaangažoval Marinello do případu policii z Los Angeles. „Předstírali jsme, že jsme od pojišťovací společnosti,“ vyprávěl. A výsledek? Operace se podařila, díla byla vrácena a několik lidí zatčeno. Je tedy jasné, proč nechce tento rodák z New Yorku, jehož rodiče byli Italové, mluvit o svém soukromí.

Podobné tajné operace jsou ale podle něj výjimečné, nejvíce působí jako zprostředkovatel. Jako například u jedné z posledních akcí, ve které šlo o ukradenou sošku Augusta Rodina v hodnotě 100.000 dolarů. Celá operace začala v roce 2011, kdy bylo dílo, ukradené před 24 lety, nabídnuto v New Yorku při jedné z aukcí. „Již za měsíc jsme měli dohodu o navrácení díla právoplatným majitelům,“ raduje se Marinello.

Někdy také pracuje zadarmo. Kupříkladu když se mu ozval umělec, kterého okradla nečestná galerie, nebo když jej londýnská církev požádala o vypátrání busty ze 17. století ukradené během nacistické bleskové války či když jej pozve policie k identifikaci uměleckých děl. Na oplátku mu policie někdy věnuje nějaký malý dárek - Marinello ukazuje přilbu polských policistů, kravatu z Interpolu či kalendář italských strážníků.

Jeho služby jsou zdarma též pro muzea. Chtěl by se také věnovat uměleckým dílům, které zničili v minulých měsících radikální islamisté z Islámského státu (IS) v Sýrii a Iráku, která chce zanést do své databáze. Marinello je řáděním islamistů zděšen. „Tato část světa je kolébkou naší civilizace. Vůbec nevíme, co se tam děje, a památky se ničí buldozery,“ neskrývá zděšení.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...