Pondělí 18. října 2021, svátek má Lukáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Skutečný příběh, co se čte jako román. Historie Rudolfina vyšla knižně

Kultura

  5:00
PRAHA - Česká filharmonie, stejně jako jiná kulturní odvětví, strádá vládními opatřeními proti šíření epidemie. Přes těžkosti spojené s omezením veřejné činnosti dokázala koncem loňského roku vydat ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Národním technickým muzeem knihu, která stojí za pozornost.

Císařský sál. Fotografie z roku 1896 zachycuje sál s uměním 19. století, tedy s tehdy nejaktuálnější tvorbou. foto: REPRO LN

Nazvala ji Rudolfinum Chrám umění a vzdala tak hold výjimečné budově, v níž získala svoji nejdůležitější domovskou scénu. Výrazně oranžová vazba knihy působí slibně, dá se očekávat, že jedna z pražských dominant nebude představena jen suchým výčtem technických parametrů. V úvodu si autorský kolektiv přeje, aby po knize sáhl každý, kdo v Domě umělců prožil hezké chvíle a bude se o něm chtít dozvědět něco více.

Rudolfinum v národních barvách.
Snese nás příroda? Tomáš Džadoň a jeho instalace.

Editoři Jakub Bachtík, Lukáš Duchek a Jakub Jareš (zároveň autoři několika textů) v předmluvě připomínají, že Rudolfinum od svého otevření v roce 1885 slouží především umění jako takovému a že svou krásou a důstojností umělecké prožitky ještě umocňuje. O to závažnější nedostatek zmíněné trio spatřovalo v absenci knihy detailně shrnující dějiny Rudolfina. Oslovilo autory, kteří se různým aspektům stavby a historii institucí spojených s existencí budovy věnovali již v minulosti. 

Jsou jimi Vlasta Reittererová, Richard Biegel, Petr Kadlec, Roman Prahl, Vít Vlnas, Jindřich Vybíral a Michal Novotný. S využitím jejich statí, s použitím reprodukcí plánů, skic, rysů, fotografií, novinových článků, programů, plakátů a dalších dokumentů se editorům podařilo poprvé komplexně zmapovat pohnutý příběh Rudolfina od prvotních úvah směřujících k jeho vzniku po poslední rekonstrukci budovy ukončenou v roce 1992. Řádně je také vzpomenut neprávem opomíjený hlavní iniciátor vzniku Rudolfina, pražský rodák a ředitel České spořitelny JUDr. Wenzel rytíř Worowka.

Publikace podrobně rozebírá stavbu budovy po technické i estetické stránce. Popis moderních prvků, které stavitelé použili a které činí z Rudolfina dodnes funkční koncertní a galerijní prostor, je zajímavý pro čtenáře, zároveň by mohl budovu konečně pevněji ukotvit v dějinách pražské architektury. Kniha přináší podrobnosti o výzdobě interiéru i exteriéru budovy, zabývá se osvětlením a akustikou sálů, vytápěním, původem varhan. Není vynechán žádný detail, socha, lustr, výmalba.

Jednotlivé kapitoly popisují historii Rudolfina v kontextu dobových společensko-politických souvislostí (Rudolfinum v moci nacistů) atd. Do podrobného vylíčení stavby Rudolfina, které provázela řada těžkostí plynoucích z tehdejšího postavení české minority, se prolínají příběhy několika důležitých kulturních institucí, jež zde sídlily. 

Patřilo k nim Uměleckoprůmyslové museum, Obrazárna Společnosti vlasteneckých přátel umění, Krasoumná jednota pro Čechy, Pražská konzervatoř, ale svého času i československé Národní shromáždění. Budova, postavená v letech 1876–1881 podle návrhů architektů Josefa Zítka a Josefa Schulze, pojmenovaná po korunním princi Rudolfovi (po vzniku Československa označována jako Dům umělců), byla svědkem také několika pohnutých osudů předních osobností hudební i výtvarné scény. Jim jsou věnovány celé kapitoly, např. Česká filharmonie a její šéfdirigenti v poválečné éře.

Závěr patří současnosti velkoryse koncipovaného Rudolfina, v němž jsou pořádány ve Dvořákově, Sukově a Kubelíkově síni koncerty. Od roku 1994 se s nově založenou Galerií Rudolfinum do budovy vrátilo i výtvarné umění. Kniha je vybavena náležitostmi, k nimž patří jmenný rejstřík, seznam reprodukcí, seznam pramenů a literatury. Ocenění si zaslouží i kvalita fotografií pořízených Martinem Mickou. Největší plus knihy spočívá v umění autorů napsat odborné statě přitažlivě, příběh Rudolfina a jeho mistrů se čte téměř jako román.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat