Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výstava v Olomouci láme rekordy. Potrvá ještě tento týden

Kultura

  12:00
OLOMOUC - Velký výstavní projekt Muzea umění v Olomouci s názvem Od Tiziana po Warhola již navštívilo více než 34 tisíc lidí. Expozice tak pokořila dosavadní návštěvnický rekord tohoto muzea.

Tizianův obraz Apollón a Marsyas foto: Reprofoto

Bezmála 600 exponátů od starého umění až po současnou výtvarnou kulturu si mohou lidé prohlédnout poslední týden, na středu je naplánována slavnostní derniéra. Společně s výstavou se rozloučí i dosavadní ředitel muzea Pavel Zatloukal, který odchází do důchodu.

Výstavou Muzeum umění Olomouc rekapituluje historii sběratelství na Olomoucku a 60 let své činnosti. "Výstava Od Tiziana po Warhola je už nyní nejúspěšnějším projektem olomouckého muzea. V celkové návštěvnosti předčila i Olomoucké baroko, které jak v Muzeu umění Olomouc, tak ve Vlastivědném muzeu představovalo na přelomu let 2010 a 2011 barokní umění a navštívilo jej za čtyři měsíce 32 tisíc lidí," řekl mluvčí muzea Petr Bielesz.

Návštěvníky přitáhl Lada i Vasarely

Mezi další nejúspěšnější výstavy muzea patřila retrospektiva Josefa Lady, která v roce 2008 přilákala více než 28 tisíc návštěvníků, a přehlídka tvorby zakladatele pop-artu Victora Vasarelyho, kterou si v roce 2007 prohlédlo bezmála 20 tisíc lidí. Výstava Od Tiziana po Warhola byla zahájena loni 25. října. Diváky provádí prostřednictvím bezmála 600 exponátů dějinami výtvarné kultury od antiky do současnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle ředitele muzea Pavla Zatloukala jde o bilancující výstavu, která mapuje práci zástupců muzea za poslední desetiletí. Právě v den, kdy bude rozsáhlá expozice končit, bude dosavadní šéf muzea odcházet po 23 letech do důchodu. Na jeho místě jej nahradí jeho dosavadní zástupce Michal Soukup. Nastoupí od začátku dubna.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...