Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zakladatel Applu jako génius i zloděj. Nový dokument shazuje Stevea Jobse z piedestalu

Kultura

  6:00
Když v roce 2011 zemřel zakladatel společnosti Apple Steve Jobs, truchlily po něm statisíce lidí po celém světě. Proč oplakávali někoho, koho znali jen prostřednictvím jeho výrobků? To se rozhodl prozkoumat - a zároveň poodhalit skutečný život tohoto mediální magnáta - režisér Alex Gibney, který má na kontě Oscara za dokument Taxi na temnou stranu a další ceněné filmy. Film Steve Jobs: The Man in the Machine (Steve Jobs: Člověk za strojem) uvede v české premiéře Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava.

Nebyl to žádný tragicky zemřelý hrdina jako Martin Luther King nebo John Lennon, přesto jeho předčasná smrt vyvolala mezinárodní vlnu smutku. Proč? Na to se pokouší odpovědět film Alexe Gibneyho, který představuje Stevea Jobse jako přinejmenším velmi kontroverzní osobnost.

Byl skvělý vypravěč, ale i manipulátor, který dokázal lidi obratně dostat tam, kde je chtěl mít, když si šel za svým cílem. Neváhal podvést nevěrnějšího spolupracovníka a do posledního dechu se bránit přiznání otcovství a placení alimentů na dceru, kterou měl se studentskou láskou. Neudělal nic, aby zabránil vykořisťování čínských dělníků v továrnách chrlících applovské výrobky. To všechno a mnoho dalšího zazní v dokumentu Alexe Gibneyho, který přistoupil k převyprávění Jobsova života tak trochu jako soudce v mediálně sledovaném procesu. Ve svém filmu vychází z vyprávění a vzpomínek Jobsových spolupracovníků a přátel z různých období jeho života. Film obsahuje řadu dosud nezveřejněných záběrů a cenných dokumentů, ovšem nezastíraná snaha autora dostat se kontroverzní osobnosti pod kůži zapříčinila, že firma Apple i Jobsova rodina odmítli s filmařem spolupracovat.

Občan Jobs

Režisér ve filmu postupuje víceméně chronologicky a podle jeho vlastních slov byl výchozím momentem k Jobsově analýze film Orsona Wellese Občan Kane - i tento slavný film totiž začíná smrtí hlavního aktéra a reakcí veřejnosti na ni. Podobně jako Welles ve své biografii tiskového magnáta Williama Randolpha Hearsta i Gibney použil tuto strukturu, a pokračoval rozhovory s lidmi, kteří se v různých životních obdobích s Jobsem znali.

„Chtěl jsem se ve filmu zaměřit na hodnoty, kterými se Jobs řídil. Chtěl jsem, aby to nebyl jen seznam zásadních událostí v jeho životě,“ říká režisér Alex Gibney. „Původně jsem si film představoval jako ,Občana Jobse ́ a chtěl jsem si půjčit rozvolněnou strukturu mistrovského díla Orsona Wellese, ve kterém reportér navštěvuje jednoho svědka po druhém a snaží se odhalit význam Kaneova slova ,poupě ́. Výsledný film je sled návštěv u různých lidí, zásadních nebo jen okrajových, jejichž prostřednictvím diváci poznávají odkaz hlavního hrdiny,“ říká Gibney.

Z filmu Steve Jobs: Man in the Machine
Z filmu Steve Jobs: Man in the Machine

Jakkoliv se ovšem Gibney hodně zaměřuje na negativní stránky Jobsovy osobnosti a s téměř škodolibou radostí nechává zaznívat další a další dehonestující komentáře Jobsových známých, přesto celým filmem prostupuje ono těžko pojmenovatelné fluidum, kterým tento mediální génius působil na veřejnost. Co bylo jeho kouzlem?

„Dával lidem náhled do budoucnosti. Neprodával jim jen samotný výrobek, ale i možnosti jejich nového života s ním,“ říká v dokumentu jeden z Jobsových spolupracovníků. Právě v tomto ohledu není možné upřít Jobsovi pozici jednoho z největších vizionářů století - v tom, že vycítil potenciál počítačů změnit životy lidí. „Věděli jsme, že můžeme ovlivnit svět,“ říká ve filmu Jobsův nejbližší spolupracovník Steve Wozniak, přestože i on se stal obětí Jobsovy vypočítavosti. Jobs byl podle mnohých skvělý vypravěč příběhů, a ten největší příběh se dotkl bez nadsázky celého lidstva. Je možné, že kdyby nebyl Jobs, přišel by někdo jiný; prvenství však už tomuto chlapíkovi, který možná nebyl svatý, ale geniální bezpochyby, nikdo nevezme.

Život Steva Jobse se dočkal už několika knižních i filmových zpracování. Kromě Gibneyho dokumentu patří k těm velmi očekávaným hraný snímek režiséra Dannyho Boylea, ve kterém si hlavní role zahrají Michael Fassbender a Kate Winslet.

Film Steve Jobs: The Man in the Machine uvede v české premiéře Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava, který se koná od 27. října do 1. listopadu.

Autor:

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...