Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Glosa: Praha chystá bezplatné Wi-Fi. Máme se začít bát?

Věda

  6:00
S iniciativou poskytnout svým občanům bezplatný přístup k internetu prostřednictvím bezdrátových sítí koketují pražští radní už dlouho, ale v minulosti jejich snahy přibrzdilo Ministerstvo pro místní rozvoj s tím, že by se jednalo o nepovolenou veřejnou podporu. Podle vyjádření Evropské komise však takový projekt veřejnou podporu nepředstavuje, a tak už nic nebrání směřování toku dotací z Evropské unie až na tento konkrétní záměr.

O realizaci pokrytí se bude rozhodovat při spoustě jednání. Bohužel i těch zákulisních. foto: SiemensReprofoto

Na první pohled může vše vypadat dobře. Zkusme na chvíli zapomenout na rozbité silnice, chodníky, veřejné osvětlení v havarijním stavu anebo přecpanou městskou dopravu – přeci když každý z nás bude mít zadarmo internet, budeme moci na všechno toto zapomenout, protože budeme všichni pracovat z domova. I přesto v hloubi duše stále vězí otázka: cui bono?

Náklady na takovou síť nejsou zanedbatelné – necelých devadesát miliónů za vybudování a další dvě stovky za pětiletý provoz. A jak bývá dobrým zvykem, tyto částky představují pouze minimální a spíše hypotetickou hranici celkového rozpočtu.

Kdyby za tyto peníze většina Pražanů opravdu dostala onen slibovaný přístup k internetu, pak by se nedalo nikomu nic vyčítat. Ovšem každý, kdo se pokoušel pokrýt si Wi-Fi byť jenom trochu větší dům, dá jistě odborníkům za pravdu, že plošné pokrytí celého města by si vyžádalo až nepředstavitelnou hustotu přístupových bodů a v případě, že by se je většina lidí rozhodla využít, pak také velké nároky na konektivitu poskytovatele.

Připojení, které navíc bude silně okleštěné (o tom nepochybujme), tak bude k dispozici jak kdy a jak pro koho. Buďto budete mít štěstí, anebo víte, kde a na koho na radnici zatlačit.

Následují už jen samá negativa. Ať si Evropská komise myslí, co chce, negativní vliv na telekomunikační společnosti takováto konkurence bezpochyby mít bude. O to větší, poskytují-li své služby prostřednictvím Wi-Fi. V některých částech Prahy už je vzájemné rušení jednotlivých sítí dávno za hranicí únosnosti a další poskytovatel s megalomanskými úmysly situaci rozhodně neprospěje. Takže až vaše komunitní nebo jiná bezdrátová síť začne „zlobit“, víte, kde si stěžovat.

A konečně nesmíme zapomenout ani na peníze, nad nimiž získají někteří lidé moc. Ta pak může leckoho svádět k tomu, aby ono přihrál tam a něco jiného zase sem, je to stále táž písnička a je jedno, jestli se staví dálnice anebo budují sítě.

Bohužel nikdo přesně nezměří, kolika lidem realizace tohoto nápadu pomůže a kolika uškodí. Do mysli se však stále vkrádá staré přísloví o tom, že cesta do pekla je dlážděna samými dobrými úmysly.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...