Středa 22. září 2021, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jak vznikla kontinentální zemská kůra a proč se liší od oceánské?

Věda

  5:04
Oceánská kůra se tvoří na místech takzvaných středooceánských hřbetů. Geologové jim říkají také rifty, případně MORB z anglického Mid Ocean Ridge Basalts. Na otázku odpověděli RNDr. Jakub Trubač a Mgr. Viktor Goliáš, Ph.D., z geologické sekce Přírodovědecké fakulty UK.

Světové geologické provincie; oranžově jsou vyznačeny štíty. foto: Wikimedia Commons

Celá oceánská kůra vznikla a stále vzniká částečným tavením tmavých hornin (peridotitů) ze svrchního pláště. Tvoří jí hlavně bazalty neboli čediče a produkty jejich přeměny (metamorfózy). Oceánská kůra zabírá 70 % zemského povrchu, je silná v průměru 5–10 kilometrů a vyznačuje se velkou hustotou.

Naproti tomu vznik kontinentální kůry je mnohem složitější. V raných stadiích vývoje Země, zhruba před 4,6 miliardy let, byl povrch planety pokryt žhavým magmatem a plyny. Až postupem času se určité oblasti ochladily dostatečně na to, aby jejich povrch ztuhnul. Na Zemi se tak mohly zrodit prvotní „kry“ hornin. Kry začaly díky menší hustotě plavat na povrchu stále žhavého magmatu a vytvořily základní stavební kameny kontinentů, takzvané štíty.

Prvotní horninové zárodky, které se objevily nad ranými oceány, měly ještě daleko do dnešních obrovských kontinentů. Rané protokontinenty zřejmě rostly a získávaly svůj tvar velmi pomalu, podobně jako dnešní pevniny.

Na základě poznatků z výzkumu lze usuzovat, že přibližně před třemi miliardami let už měla Země svůj první kontinent v pravém slova smyslu. Vědci jej pojmenovali Vaalbara a vznikl spojením Kaapvaalského štítu (na území dnešní Jihoafrické republiky) a Pilbarského štítu (v západní Austrálii).

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Kontinentální kůra pokrývá pouze 30 % zemského povrchu a její tloušťka dosahuje průměrně 35 kilometrů. Ze současných poznatků plyne, že je mnohem různorodější než oceánská kůra a její vznik je výsledkem mnoha složitých procesů. K nim patří vzájemné kolize mezi kontinenty, spojování a zesilování kůry do větších mas a průnik magmatu ze svrchního pláště.

Kontinentální kůra se skládá z rozmanitých druhů hornin vzniklých usazováním, průnikem lehkých tavenin zejména žulového složení i přeměnou hornin z obou předchozích skupin. Celá zemská kůra je roztrhaná na litosférické desky (euroasijskou, arabskou a další), které do sebe narážejí a navzájem se podsouvají. Při těchto srážkách, nazývaných vrásnění čili orogeneze, se vytvářejí pohoří. Uvnitř oblastí srážek dochází i k tavení a uvolňování tavenin do kůry.

Autor:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...