Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Jak opiáty a jiné drogy působí na zorničky člověka?

Věda

  6:52
Za běžných okolností se velikost zornice mění podle osvětlení. Funguje to stejně jako automatická clona fotoaparátu. Na otázku odpověděl Prof. Dr. František Vyskočil, DrSc., z katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK a Fyziologického ústavu AV ČR.

Oko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Clona přístroje i zornice se rozšíří při nedostatku světla a zmenší (zúží) při větším osvětlení předmětů, které vidíme nebo chceme fotografovat.

V oku to zajišťují dva kruhové svaly, jeden je stahovač (sfinkter) a zornici zužuje (tzv. mióza), roztahovač ji rozšiřuje (mydriáza). K rozšíření zornice dochází reflexivně nejen při malém osvětlení, ale i při stresové situaci působením autonomní (vůlí neovládatené) sympatické inervace z krčního autonomního ganglia (g. cervicale superius). K zúžení zornice dochází fyziologicky při vysokém osvětlení; zúžením trpí i starší lidé, kteří z tohoto důvodu hůř vidí za šera.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Mnoho látek a drog zornice rozšiřuje, ale jen některé ji zužují. Výrazně působí opiáty (někdy i u kuřáků a žvýkačů tabáku i nikotin, nebo u starších tricyklických antidepresiv) a to působením protichůdné parasympatické inervace z ganglion ciliare, která ji zmenšuje. Anatomicky je gaglion ciliare shluk nervových buněk (tj. nervové ganglion), které se nachází v zadní části očnice v blízkosti zrakového nervu.

Ganglion ciliare je zdrojem parasympatické inervace oka s postgangliivými nervovými vlákny a neuropřenašečem acetylcholinem, který je zodpovědný za vznik miózy. Současně i za akomodaci čočky. Proč opiáty zornici zmenšují? Drogy opiátového typu stimulují pomocí vazebných bílkovin (receptorů) právě parasympatickou dráhu autonomního nervového systému. V mozku je to jinak. Tam jsou zvláštní opiátové receptory pro naše vlastní vnitřní látky, endorfiny a enkefaliny, které pomáhají zvládat bolest a námahu (běh a pod.) fyziologicky.

Laikové jako rodiče nebo učitelé, a někdy dokonce i lékaři podle zornic poměrně snadno poznají, že synek nebo dcerka jsou momentálně „pod vlivem“. Naopak, když účinek opiátů odezní, zornice se rozšíří. Je to podobně, jako když oční lékař „rozkape“ oko, aby mohl vyšetřit oční pozadí, většinou pilokarpinem či tropikamidem (dříve si herci před představením na osvětleném jevišti kapali atropin, aby jim zůstal „pronikavý pohled“ a zornice rozšířené), dočasnými inhibitory muskarinových receptorů právě po neuropřenašeč acetylcholin. Opiáty odeznívají různě dlouho po podání. Poločas (doba snížení koncentrace na polovinu) může být od 1 do 9 hodin. Například poločas morfia je dost individuálni, 2-7 hodin, kodeinu také, 1-4 hodiny a hydrokodonu až do 9 hodin. Samozřejmě odeznění závisí i na velikosti dávky.

Stručně řečeno důvodem zúžení zornic po požití opiátů je nedobrovolná, vůlí neovlivnitelná reakce na přítomnost drog na receptorech pro parasympatický neuropřenašeč achetylcholin v kruhové hladké svalovině duhovky.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Právě čtete