Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Krávy za 40 let vyrobí víc skleníkových plynů než auta

Kráva - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kráva - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BUDAPEŠŤ  Nikoliv provozovatelé uhelných elektráren nebo automobilisté, ale sedláci by se měli stát už za 40 let největšími producenty skleníkových plynů v Evropské unii. Vyplývá to z takzvané road map, tedy cesty ke snižování množství emisí, kterou zástupci Evropské komise představili minulý týden v Budapešti před schůzkou ministrů životního prostředí.

Ambiciózní plán předpokládá, že EU by mohla do roku 2050 snížit množství skleníkových plynů až o 80 procent oproti roku 1990. To je údajně možné prakticky ve všech oborech lidské činnosti s výjimkou evropského zemědělství. Pokud se státům EU skutečně podaří naplnit cíle "road map", pak by černý Petr zůstal právě v rukou sedláků.

Nejvíce emisí produkuje chov dobytka
"Zemědělství produkuje emise ponejvíce při chovu dobytka. A těžko si lze představit, že bychom dobytek vybíjeli kvůli skleníkovým plynům," řekl LN Artur Runge Meztger z generálního ředitelství pro klima při Evropské komisi. Pokud by navíc měli zemědělci snížit množství emisí třeba přechodem na jiné formy zemědělské produkce, lidé by museli zásadně změnit své stravovací návyky. "A to se nedá příliš předpokládat," uvedl Metzger.

Plánovaný pokles skleníkových plynů v jednotlivých odvětvích

Zemědělství se nyní podílí na celkové produkci skleníkových plynů v EU zhruba 15 procenty, a to zejména kvůli metanu, který dobytek uvolňuje při trávení, ale také například při výrobě a dopravě krmiva. Největší podíl (22 procent) emisí nyní připadá na výrobu energií a průmysl (22 procent).

Emisní zatížení v roce 2050?
Doprava produkuje 18 procent skleníkových plynů. Evropská komise počítá s tím, že by investice do nových technologií, obnovitelných zdrojů, elektroaut, úspor a inteligentních rozvodných sítí mohly do roku 2050 snížit emisní zatížení energetické výroby prakticky až na nulu, emise z průmyslu by klesly na třetinu a z dopravy na polovinu současného stavu.

U zemědělství by se ale podle stejného dlouhodobého výhledu snížil počet emisí pouze v řádu jednotek procent, a zemědělská výroba by se tak za 40 let stala s drobným náskokem před dopravou hlavním emisním znečišťovatelem v EU. Takzvaná road map však představuje pouze jeden z možných scénářů pro snižování produkce skleníkových plynů.

Čtěte také

Celý dokument musí projít diskusí v členských státech. V Budapešti ho už projednali ministři životního prostředí. "Evropská komise není žádný diktátor, nikdo nemusí mít obavu, že by Brusel v tomto směru členským státům něco nařizoval. Je to návrh do diskuse, ze které by teprve měla vzejít konkrétní opatření," uvedl Metzger.

Už dnes je však patrný posun ve vnímání nadprodukce skleníkových plynů jako hrozby pro změny klimatu a takzvaného globálního oteplování. Zatímco ještě před rokem se diskuse točila především kolem klimatických změn, na budapešťské konferenci před schůzkou ministrů odborníci varovali před tím, že bez ohledu na klima nezbude Evropské unii stejně nic jiného než přizpůsobit svou ekonomiku zvyšujícím se cenám ropy a hrozícímu nedostatku dalších fosilních surovin.


Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno
Čistá podlaha včetně všech rohů? S mopem Vileda Spin & Clean to zvládnete snadno

Přihlaste se o testování lehkého a praktického mopu od Viledy Spin & Clean. Zaujme nejen kulatou rotační hlavou, ale hlavně pak unikátní konstrukcí...