Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mytím nádobí půl na půl ke společnému štěstí

Věda

  10:19
ONTARIO/PRAHA - Největší šanci na úspěšný vztah mají ty páry, které se dokáží rovnoměrně podělit o domácí práce i finanční zajištění společné domácnosti.

Na zachycení nových společenských trendů není pozdě nikdy foto: Reprofoto

Rod Beaujot and Zenaida Ravanera z University of Western Ontario vytvořili analýzu vlivu rozdělení rolí partnerů v zajištění chodu domácnosti na jejich vztah. Pracovali se statistickým údaji z let 1986 až 2005.

A výsledky naznačují, že muži by si měli pokud možno špinit ruce v domácnosti stejně často jako jejich protějšky. A ženy by se naopak neměly bát, že zaměstnání je připraví o možnost vybudovat dokonalé domov podle jejich představ. Největší podíl šťastných párů se totiž našel ve skupině párů, které se přibližně rovnoměrně starají jak o domácí práce, tak zajištění finančních prostředků. (Víceméně rovnoměrně znamená, že na jednoho partnera připadá mezi 40-60 procent celkové práce.)

Takových párů zároveň přibývá, v posledním průzkumu z roku 2005 je takových párů čtvrtina z celkového množství. Největší podíl takového soužití je mezi mladými páry bez náboženského vyznání. V Kanadě jsou však stále častější rodiny, kdy je žena "na plný úvazek" v domácnosti (asi třetina, ale jejich počet klesá). Nebo tíže domácích prací dopadá nerovnoměrně především na ni (takových rodin je asi 27 procent a jejich počet se příliš nemění).

Pokud se bude trend k rovnoměrnému sdílení rolí i v domácnosti dál prosazovat stejnou silou, mělo by se to brzy odrazit i v sociální politice státu, domnívají se Beaujot a kolegyně Ravanera. Byť se podle nich zatím příliš nedaří: "Sociální politiky rozvinutých států by měly měnící se situaci v postavení ženy a muže ve společnosti průběžně reflektovat, děje tak bohužel se značným zpožděním nebo vůbec."

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...