130 let

Vír u jižního pólu Saturnu. | foto: NASA

Nejdivočejší bouře bičují Saturn

Věda
  •   10:39
Washington - Sonda Cassini, která krouží od roku 2004 okolo Saturnu, dodala astronomům z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) snímky obří bouře podobné pozemským hurikánům, která řádí na jižním pólu prstencové planety. Je to vůbec poprvé, co byl úkaz tohoto druhu zaznamenán mimo Zemi.
Bouře je podle pracovníků NASA široká přibližně 8000 kilometrů a její vír se pohybuje rychlostí 550 kilometrů za hodinu ve směru hodinových ručiček. Svou šíří se rovná téměř dvěma třetinám průměru naší planety. Mraky okolo oka bouře dosahují výšky 30 až 75 kilometrů, tedy dvakrát až pětkrát vyšší než je běžné u pozemských tropických cyklonů.

VIDEO a FOTOGRAFIE
Pohyb víru (krátký videozáznam poskytnutý NASA; 550 kB)

Další snímky pořízené sondou Cassini
"Vypadá jako hurikán, ale nechová se jako hurikán," popsal dosud neznámý astronomický úkaz Andrew Ingersoll z Kalifornského technologického ústavu v Pasadeně, který se podílí na zpracovávání snímků zaslaných sondou Cassini. Saturnův "hurikán" se podle dosavadních zjištění pohybuje pouze okolo jižního pólu planety.
"Ať je to cokoli, zaměříme se na oko bouře a zjistíme, proč tam je," přiblížil Ingersoll další plány americké kosmické agentury.

Právě oko uprostřed rychle rotujících mraků vede astronomy z NASA ke srovnání bouře na Saturnu s pozemskými hurikány, s nimiž má i další shodné vizuální znaky. Dosud však netuší, zda je také sycena vlhkým vzduchem jako její "příbuzní" na Zemi.

Astronomové již v minulosti zaznamenali bouře na Saturnu i Jupiteru. Nejznámější z nich je velká rudá skvrna na Jupiteru. Žádná z nich však neměla oko podobné hurikánům.
Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás