Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Nový týden začne úplným zatměním Měsíce

Věda

  13:21
PRAHA - V pondělí 21. ledna v ranních hodinách nastane úplné zatmění Měsíce. Doprovázet ho bude superúplněk a takzvaný tyrkysový jev, uvedl mluvčí Astronomického ústavu Pavel Suchan. Zatmění začne chvíli po půl páté a skončí krátce před 08:00. Obloha, především v severních Čechách, by měla být jasná.

V pondělí nastane zatmění Měsíce. foto: Reuters

Měsíc bude do zemského stínu vstupovat zprava, částečné zatmění tak bude postupovat z levého okraje Měsíce. V momentě úplného zatmění bude horní strana Měsíce světlejší než dolní. „Zatímco dolní bude blíže ke středu zemského stínu, kde je stín nejtmavší, horní bude naopak u jeho okraje,“ vysvětluje Suchan.

14.ledna 2019 v 11:48, příspěvek archivován: 20.ledna 2019 v 13:53

V pondělí 21. ledna ráno nastane poslední úplné zatmění Měsíce tohoto desetiletí Tisková zpráva @ASU_AVCR k dispozici zde: https://t.co/StiqKJz2I0 https://t.co/HEhFms0E3Z

Postup zatmění a načervenalé zbarvení Měsíce v době fáze úplného zatmění budou viditelné pouhýma očima. Zbarvení je způsobeno lámáním slunečního světla do zemského stínu vzdušným obalem Země. Tmavost při úplném zatmění záleží na poloze Měsíce v zemském stínu a také jí ovlivňuje aktuální stav znečištění atmosféry, především po silných sopečných erupcích může být Měsíc velmi tmavý.

Zbarvení a změnu osvětlenosti krajiny v době před zatměním (Měsíc svítí v úplňku) a v době úplného zatmění diváci nejlépe uvidí daleko od města. „Důležité je vybrat si k pozorování místo s výhledem na západní obzor, protože Měsíc bude postupně směřovat k západu a bude stále níž nad obzorem,“ upozorňuje Suchan.

Zatmění bude doprovázet takzvaný superúplněk. Jde o situaci, kdy je Měsíc v úplňku a je na své eliptické dráze nejblíže Zemi. Na obloze tak více svítí.

Dále bude možné zahlédnout takzvaný tyrkysový jev. Jde o úkaz, kdy na světlejší okraj Měsíce se promítá světlo procházející zemským ozónem.

Česko zažije unikátní ‚krvavé‘ zatmění. Tak dlouhé čekání půlstoletí nepamatujeme, říká odborník

V době úplného zatmění a v závěrečné fázi částečného zatmění bude na opačné straně oblohy, nízko nad jihovýchodem, možné vidět jasnou dvojici planet Venuše a Jupiteru.

Pozorování dalekohledem pomůže sledovat postup zemského stínu po měsíčním povrchu a jak se do stínu Země postupně noří měsíční krátery. Je také dobře vidět, že zemský stín není ostrý, což způsobuje zemská atmosféra.

Na pozorování zvou hvězdárny v Ondřejově, Štefánikova v Praze, v Žebráku a Centrum přírodních věd Jičín od čtyř do osmi hodin ráno.

Odborníci v Praze budou řešit rentgenovou astronomii

Úplné zatmění Měsíce bude znovu možné spatřit až 7. září 2025. V noci ze 16. na 17 července 2019 nastane částečné zatmění pozorovatelné z České republiky. Měsíc při něm bude zakryt ze 65 procent.

Průběh zatmění v České republice:

  • Začátek částečného zatmění 4 hod 33 min 54 s SEČ
  • Začátek úplného zatmění 5 hod 41 min 17 s SEČ
  • Maximální fáze zatmění 6 hod 12 min 12 s SEČ
  • Konec úplného zatmění 6 hod 43 min 16 s SEČ
  • Konec částečného zatmění 7 hod 50 min 39 s SEČ
  • Západ Měsíce (Praha) 7 hod 58 min SEČ

Zdroj: Astronomický ústav AVČR

Autor: