Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 16 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Česko zažije unikátní ‚krvavé‘ zatmění. Tak dlouhé čekání půlstoletí nepamatujeme, říká odborník

Zatmění Měsíce v Německu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatmění Měsíce v Německu. | foto: Reuters

V pondělí nastane úplné zatmění Měsíce, za dobrých podmínek si jej užijeme celou hodinu a dvě minuty. V tomto desetiletí to bude zatmění poslední. „Tak dlouhé čekání na úplné zatmění minimálně půlstoletí nepamatujeme. K zatmění Měsíce dochází obvykle jednou až dvakrát ročně, ale nejde o úkaz, který by byl v celém průběhu pozorovatelný ze všech míst planety,“ říká Petr Sobotka, tajemník České astronomické společnosti.

Zatmění začne v pondělí chvíli po půl páté.

Lidovky.cz: Je nadcházející úplné zatmění měsíce výjimečné? A kdy budeme moci pozorovat další?
Toto zatmění Měsíce by si neměl nikdo nechat ujít, především proto, že půjde o poslední úplné zatmění Měsíce viditelné z našeho území až do roku 2025. Tak dlouhé čekání na úplné zatmění minimálně půlstoletí nepamatujeme. K zatmění Měsíce dochází obvykle jednou až dvakrát ročně, ale nejde o úkaz, který by byl v celém průběhu pozorovatelný ze všech míst planety. Po lednu 2019 nastane dalších 7 zatmění, ale buď částečných nebo takových úplných, že Měsíc v tu chvíli bude u nás pod obzorem.

Lidovky.cz: Zmizí při úplném zatmění měsíc z oblohy?
Nezmizí. Je to paradox a člověka to může překvapit. Zmizel by úplně jen v případě, když by Země přišla o celou svou atmosféru. V takovém případě by vrhala zcela ostrý stín. Země má, naštěstí pro její obyvatele, celkem hustou atmosféru a ta sluneční světlo rozptyluje, ohýbá, láme, deformuje. Díky tomu i do místa přesně na opačném místě od Země, než je Slunce, část slunečního zření dolétne.

Země zakryla kus Měsíce
Zatmění Měsíce ve Zlíně.

Lidovky.cz: Jak dlouho úkaz potrvá?
Ta nejhezčí, úplná fáze potrvá 1 hodinu a 2 minuty. Měsíc začne vlétat do zemského stínu ve 4:34. Zcela v něm začne být ponořen v 5:41. Vylétat z něj začne v 6:43 a úplně vyletí v 7:50, ale to už bude pod obzorem.

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od roku 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. Deset let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti a nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.

Lidovky.cz: Mohl byste pro laiky popsat, jak přesně zatmění vzniká?
Je to jednoduché. Na planetu Zemi svítí ze vzdálenosti asi 150 milionů kilometrů Slunce. Země vrhá jako každý jiný kulový předmět stín ve tvaru kuželu, a to do vzdálenosti asi milionu kilometrů. Měsíc jím prolétá zhruba ve vzdálenosti jedné třetiny. Stín je tedy dost široký na to, aby Měsíci trvalo někdy až jednu a tři čtvrtě hodiny, než jím proletí. Měsíc ale neprolétá stínem při každém svém oběhu – to bychom měli zatmění Měsíce každý měsíc. Občas ho obletí seshora nebo zespoda. Někdy stín jen tak „lízne“ a my pozorujeme zatmění částečné.

Lidovky.cz: Budeme mít možnost pozorovat tzv. krvavý měsíc. Jak tento jev vzniká?
Za to může atmosféra Země. Sluneční paprsky se v ní nechovají všechny stejně, ale záleží na jejich vlnové délce, tedy barvě. K Měsíci doletí rozptýlené paprsky s delší vlnovou délkou a ty jsou červené. Při každém zatmění má Měsíc trochu jiný odstín. Někdy je hodně rudý, jindy až dohněda a nedá se to přesně předpovědět. Svou roli hraje také aktuální znečištění atmosféry Země třeba plynem a prachem po výbuchu velké sopky.

Lidovky.cz: Jaké budou podle vás nejlepší čas a místo, odkud tento významný úkaz sledovat?
Ideální je dívat se na Měsíc během úplné fáze mezi tři čtvrtě na šest a tři čtvrtě na sedm. Důležité je vybrat si místo s dobrým výhledem na západní obzor. Postupem času k němu bude Měsíc klesat. Ve větších městech z ulice asi bude malá šance, protože budou vadit domy. Šťastnější mohou být obyvatelé vysokých paneláků s výhledem k západu. Největším zážitkem je samozřejmě pohled z temného místa mimo město či vesnici. Tam vynikne Měsíc na tmavé obloze plné hvězd s Mléčnou dráhou. Vpravo od Měsíce bude navíc zářit dvojice zhruba stejně jasných hvězd Castor a Pollux ze souhvězdí Blíženců. Na opačné straně, na jihovýchodním obzoru bude před svítáním patrná dvojice planet Venuše a Jupiter, což je samo o sobě moc pěknou podívanou.

Lidovky.cz: A vybavení? Co bychom si měli připravit, abychom úkaz na nebi dobře viděli?

Úplně stačí oči. Pohled velkým dalekohledem může přinést spíše zklamání. Na povrchu Měsíce bude hodně málo světla a bude působit dojmem, že je na něm „mlha“. Takový obraz je pak rozmazaný a žádné detaily, např. krátery nejsou vidět ostře. S dalekohledem se na pozorování Měsíce vydejte o týden později, až bude ve čtvrti. Pokud se přeci jen chcete podívat na Měsíc během zatmění, použijte menší dalekohled tak, abyste v něm viděli měsíční kotouč celý.

Lidovky.cz: Mění zatmění měsíce běžné jevy jako příliv a odliv či dokonce psychiku lidí?
Zatmění Měsíce nemá na Zemi žádný měřitelný vliv, který by se jakkoli lišil od situace při běžném úplňku. Měsíc je v tu chvíli přesně naproti Slunci a příliv a odliv je tedy nejsilnější, ale to se opakuje každý měsíc. Zatmění je jen pěkným efektem pro lidský zrak. Psychiku některých jedinců úkaz ovlivnit může, ale úplně stejně, jako jakýkoli jiný podnět, třeba rozlití ranní kávy na stůl, až si půjdou po pozorování zatmění dát snídani.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova
Trápí vás bradavice? Zbavit se jich můžete i v pohodlí domova

Těšíte se na léto, příjemné sluneční paprsky, chvíle strávené s rodinou v přírodě, u vody nebo na výletech? Během těchto radovánek si ale můžete přinést bradavice. Zatočte s nimi snadno a rychle.