Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Propuštění učitelé si začali stěžovat na své školy

Věda

  7:04
PRAHA - Ministerstvo školství zaznamenalo během dvou pracovních dní 19 stížností na české školy, které na léto propouštějí své zaměstnance. Ministr školství Josef Dobeš totiž v pátek v reakci na článek Lidových novin vyzval kantory, kteří o podobné praxi vědí, aby příslušné školy resortu nahlásili.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: ČTK

Ředitelé škol totiž každoročně na prázdniny propouštějí své zaměstnance ve snaze ušetřit náklady na sociální a zdravotní pojištění a na mzdách. Letos však většina pracovních úřadů v Česku hlásila nezvykle vysoké počty propuštěných pedagogů a zaměstnanců škol. Od konce letošního června se na úřadech práce nově zaregistrovalo 3211 pedagogů.

VÍCE O VYHAZOVECH PRO UČITELE

"Na tomto nárůstu se může v současné době podílet rušení nebo slučování některých škol. Nelze však vyloučit ani to, že se jedná o ukončení pracovních poměrů na dobu určitou," říká Petr Sulek z tiskového oddělení Ministerstva práce a sociálních věcí a jeho slova potvrzuje i většina pracovních úřadů v celé republice.

Dobeš zasáhl
Resort školství LN nejprve sdělil, že s problémem sezonního propouštění ve školách nemůže nic dělat, protože mu nepřísluší zasahovat do jejich pracovněprávních vztahů a nemá pravomoc je kontrolovat. Ministr Dobeš však den poté chování ředitelů škol označil za nemravné a neetické.

Bez práce

Na Pardubicku se během prvních týdnů prázdnin ocitlo bez zaměstnání více než 120 učitelů, na Liberecku to bylo zhruba 80 pedagogů, na Havlíčkobrodsku ztratila práci padesátka zaměstnanců škol.

"Tyto praktiky jsou nejen nemravné a neetické, ale zároveň zcela v rozporu s programovým prohlášením vlády o respektování učitelské profese a zvyšování prestiže učitelů," řekl Josef Dobeš.

Jeho slova potvrzují i odborníci na pracovní trh. "Smlouvy na dobu určitou jsou užitečnou součástí pracovního trhu, zvláště pro některá odvětví, kde takový vztah hladce funguje a je oboustranně přijatelný. Problém však je, pokud zaměstnavatelé své zaměstnance k takovému vztahu nutí. A právě v případě školství je to zřetelné," vysvětluje Petr Skondrojanis, manažer společnosti LMC pro oblast rozvoje alternativních pracovních úvazků.

Dobeš minulý pátek vyzval učitele, kteří na dobu letních prázdnin dostali výpověď nebo o podobném chování ředitelů vědí, aby poslali svůj podnět na tiskový odbor ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V září by se pak těmito podněty měla začít zabývat Česká školní inspekce. "Školní inspekce od září začne zkoumat jednotlivé případy ukončování pracovního poměru a zároveň na inkriminovaných školách prověří způsob jejich hospodaření a úroveň péče a profesního rozvoje, jakou svým učitelům poskytují," slibuje Dobeš.

Vezmou mě zpět?
Ministrova slova doplňuje ústřední školní inspektorka Olga Hofmannová: "Hned od začátku září prověří naši inspektoři každý konkrétní případ. Proto vyzýváme učitele, kteří se s touto praxí setkali, aby se nebáli a podnět k prošetření skutečně podali."
Do včerejška tak ministerstvo školství obdrželo téměř dvě desítky podnětů a podle odborníků toto číslo do konce prázdnin ještě vzroste.

Někteří učitelé se však přesto na své zaměstnavatele podat stížnost nechystají. Mají strach, že by je v září nepřijali zpět. "Zvažovala jsem, že podnět ministerstvu školství podám, ale bojím se, že by vedení školy došlo, kdo na ně Českou školní inspekci poslal. Pak už by mě v září nevzali zpět," říká učitelka základní školy na Brněnsku.

Její slova potvrzují i další kantoři. "Jen blázen by na výzvu ministerstva reagoval. Česká školní inspekce při svém zkoumání zjistí pouze fakt, že jsem byla na léto propuštěna podle platné smlouvy na dobu určitou. Já pak ale budu mít ve škole peklo," obává se pětačtyřicetiletá učitelka tělocviku z Liberecka.

Podle ministerstva školství se však učitelé postihů bát nemusí. "Podnět na ministerstvo je možné podat anonymně. My samozřejmě budeme respektovat obavy poškozených učitelů z možných postihů a školy se tak nedozvědí, kdo na ně stížnost podal," potvrzuje mluvčí ministerstva školství Patrik Kubas.

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů
Fajnpark v Chlumci nad Cidlinou: Zábavní park plný atrakcí, zvířat i dinosaurů

Pokud budete mít cestu do Chlumce nad Cidlinou nebo jen pojedete okolo, zastavte se s dětmi v zábavném rodinném Fajnparku, který se rozkládá v...

Mohlo by vás zajímat