Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Testosteron nedělá velké bojovníky. Alespoň u chameleonů?

Samice chameleona lovící hmyz. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samice chameleona lovící hmyz. | foto: AP

Velikost těla je u plazů jedním z nejvýraznějších rozdílů mezi pohlavími (tzv. pohlavního dimorfismu), mechanismus jejího vývoje je však stále málo prozkoumán. Vědci předpokládali, že hlavní roli hrají samčí pohlavní hormony tvořené ve varlatech, jako se to tvrdí o většině obratlovců, nicméně studie na gekonech napovídala opaku. Trojice vědců z Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v čele s prof. Lukášem Kratochvílem provedla studii na chameleonech za účelem výzkumu vlivu samčích pohlavních hormonů na vývoj pohlavního dimorfismu.

U většiny plazů je pohlavní dimorfismus spíše méně nápadný, chameleoni jsou však s výraznými barevnými rozdíly a různými výrůstky výjimkou potvrzující pravidlo. Rohy, přilby a další znaky na hlavách chameleonů lákaly pozornost evolučních vědců již od dob Charlese Darwina, který je v jedné ze svých prací nazval „téměř obludnými deviacemi“. Druhem s velmi výraznými mezipohlavními rozdíly je chameleon jemenský (Chamaeleo calyptratus), jehož samičky dorůstají pouze cca 45 cm, zatímco samečci mohou měřit až 65 cm a vyznačují se vysokou přilbou. Čím větší přilbice je, tím více místa poskytuje pro upevnění svalů, které mohou samci poskytovat výhodu v soubojích s dalšími jedinci.

Pro účely této studie rozdělili vědci chameleony do pěti skupin – dvě skupiny kastrovaných samečků, přičemž jedné z nich byl během vývoje podáván umělý testosteron, jedna skupina kontrolních samečků a dvě skupiny samiček (jedné byl podáván umělý testosteron a druhá skupina měla kontrolní funkci). Zvířata byla pravidelně měřena každé, zejména byla sledována délka a výška hlavy, výška přilby a délka nohou.

Výsledky měření ukázaly minimální rozdíly v délce hlavy a nohou mezi jednotlivými skupinami stejného pohlaví, zatímco rozdíly mezi pohlavími byly významné. Samečci byli navzdory kastraci větší než samičky, ačkoliv části z nich byl podáván umělý testosteron a jeho hladina v plazmě těchto samiček byla srovnatelná s hladinou v krvi kastrovaných samečků, kterým byl testosteron podáván. Nejdůležitější bylo porovnání mezi kontrolními a kastrovanými samečky, kteří byli ve všech měřeních víceméně srovnatelní a fakt, že obě tyto skupiny dosáhly významně větších rozměrů než skupina kontrolních samiček a to i navzdory srovnatelné (velmi nízké) hladině testosteronu v krvi kastrovaných samečků a kontrolních samiček.

Dosažené hodnoty podpořily hypotézu, že samčí pohlavní hormony mají u chameleonů velmi malý vliv na vývoj pohlavního dimorfismu. Kastrovaní samečci dosáhli typicky samčí velikosti těla, a dokonce jim i narostla velká přilba.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autoři spekulují, že vývoj pohlavního dimorfismu těchto šupinatých plazů je tak spíše řízen samičími pohlavními hormony produkovanými vaječníky než samčími pocházejícími z varlat. Tato hypotéza byla nepřímo podpořena i v chameleoní studii, kde podávání umělého testosteronu samičkám vedlo k mírnému zvětšení přilby. Testosteron u samiček totiž vedl ke zmenšení vaječníků a tím menší produkci pohlavních hormonů. Efekt umělého testosteronu na přilby samiček je tedy spíše příkladem defeminizace (inhibice typického samičího vývoje) než maskulinizací (přechod na typický samčí vývoj). Nutnost feminizace k vývinu pohlavní dvojtvárnosti byla podpořena i u jiných plazů, kde kastrované samičky, kterým chyběly samičí pohlavní hormony z odejmutých vaječníků, vykazovaly spíše typický samčí vzrůst.

Ve studii se tedy podařilo vyvrátit hypotézu o vlivu samčích pohlavních hormonů na vývoj pohlavního dimorfismu chameleona jemenského. Samci chameleonů nepotřebují k vývinu velkého těla a přilby maskulinizaci hormony z varlat. Samčí vzrůst může být naopak jakýmsi základem, od kterého se odchylují samičky vlivem svých hormonů.

Bauerová, A., Kratochvíl, L. & Kubička, L. Little if any role of male gonadal androgens in ontogeny of sexual dimorphism in body size and cranial casque in chameleons. Sci Rep 10, 2673 (2020). https://doi.org/10.1038/s41598-020-59501-6

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Otevřeme školy, vše ostatní počká, říká ministr zdravotnictví Arenberger

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (16. dubna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ministr zdravotnictví Petr Arenberger po týdnu ve funkci poodhaluje další vývoj boje s pandemií, prioritou zůstává...

Bojím se, že papírové peníze v Česku skončí do pěti let, říká ekonom

ekonom Tomáš Havránek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezinárodní měnový fond již před pár lety poukázal na to, že by papírové bankovky či kovové mince mohly z ekonomiky...

Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?
Narodilo se mi miminko. Jak pro něj vybrat tu správnou dětskou kosmetiku?

Také jste si do porodnice zabalila klasický set: vlhčené ubrousky, krém na zadeček a dětský olejíček? Víte ale, že tím péče o pokožku miminka...