Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

U Tasmánie uvázlo přes 200 kulohlavců, chystá se jejich záchrana

Věda

  15:30
SYDNEY - Na západním pobřeží ostrova Tasmánie uvázlo přes 200 kulohlavců. Informují o tom světové agentury. Nejméně 25 kytovců zahynulo. Akce na záchranu ostatních kulohlavců má začít na místě v úterý.

Kulohlavec černý foto: Wikipedia

Uváznutí kulohlavců a jiných kytovců na mělčině není v Austrálii a Tasmánii ojedinělé. „Tak velké jsme tu ale neviděli nejméně deset let,“ uvedl Nic Deka, manažer australské vládní agentury na ochranu divoké přírody, který sleduje situaci ne místě. Problém řeší tamní orgány několikrát do měsíce, většinou se ale jedná o jednotlivce či malé skupiny.

Podle prvních odhadů zatím zahynulo nejméně 25 uvázlých kulohlavců. Akce na záchranu ostatních kytovců začne zřejmě v úterý. Akci má usnadnit odliv moře. „Jsou ve vodě a proto je těžké zjistit, kolik kytovců již zahynulo a v jakém stavu jsou ti ostatní,“ uvedl Deka, který operaci řídí.

Důvod, kvůli kterému dochází poměrně často k uváznutí kytovců na pobřeží, není znám. Vědci se ale domnívají, že mezi příčinami mohou být nemoci, pronásledování predátorem, odliv nebo dezorientace. Kulohlavci, kteří patří do čeledě delfínovitých, plavou většinou ve skupinách o deseti až 30 kusů.

Šťastného rozuzlení se dnes dostalo příběhu plejtváka dlouhoploutvého, který se zatoulal do řeky obývané krokodýly v Národním parku Kakadu. Do řeky, jež se nachází na australském Severním teritoriu, vplaval na začátku září. Kytovec, jehož příběh hojně sledovala australská média, nakonec našel cestu zpět na moře. „Vypadá, že je v dobré formě,“ uvedl o jeho stavu po návratu na širé moře Feach Moyle z Národního paku Kakadu.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat