130 let
Tatínek s miminkem - ilustrační foto.

Tatínek s miminkem - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Mohou muži kojit? Holandský vědec radí, jak na to

Věda
  •   7:00
Přelomová kniha? Holandský vědec Piet de Vries po dvaceti letech dokončil knihu Umění mužského kojení, která má sloužit jako návod pro muže, kteří chtějí začít kojit své děti.

Piet de Vries v knize předkládá vědecká i historická fakta týkající se tohoto fenoménu a nabízí mužům jednoduchý návod, jak začít kojit své dítě.

Piet de Vries

Piet de Vries se narodil roku 1965 v malé obci Molenschot na jihu Holandska. Vystudoval Leidenskou univerzitu, kde získal diplom v oboru antropologie a etnologie. Disertační práci na téma „Kulturní rozpory Vikingů“ obhájil v roce 1992 a o necelých sedm let později byl jmenován profesorem. Výzkumu v oblasti mužského kojení se věnuje již od roku 1988. Své závěry doposud publikoval v renomovaných časopisech jako De Antropoloog, Menselijk Lichaam, je autorem několika knih. Poslední z nich – Hrdý otec – se držela dva týdny v čele holandského žebříčku prodejnosti.

Podle holandského vědce kojili muži již v antickém Řecku, ale postupně upadla v zapomnění, než ji zpět na světlo světa přivedli Vikingové. Bohužel jen na chvíli, brzy se na mužské kojení zapomnělo úplně.

Mužské kojení má podle Pieta de Vriese řadu výhod - podporuje navázání silného citového pouta mezi otcem a dítětem a účinky mužského mléka jsou pro dětský organismus minimálně stejně blahodárné jako účinky mateřského mléka. De Vries ve své knize nabízí otcům praktické návody, jak se "rozkojit", a to bez používání jakýkoliv látek či hormonů.

„Mužské kojení není mnou vynalezená technika. Patří k dědictví, které nám zůstalo po antických Řecích a vrátili se k ní i Vikingové – jde tedy o metodu, která je léty prověřená. Já jsem ji pouze zkoumal z antropologického hlediska a pokusil jsem se ji medicínsky popsat. Jsem přesvědčen, že každý muž je schopen kojit, každý muž může být hrdina,“ popisuje problematiku Piet de Vries.

Jak se u mužů tvoří mléko?

Nejdůležitější složkou v tvorbě mléka je hormon zvaný prolaktin. U žen je nutná jeho přítomnost, aby mohly kojit; zároveň způsobuje změny ve fyziognomii ženské bradavky. Vědci předpokládají, že prolaktin obecně podporuje mateřské chování. Důležitý je ovšem i v mužském organismu - podporuje totiž tvorbu spermií. Pokud je ale prolaktinu v mužském těle příliš mnoho, dochází k jevu zvanému galaktorea. Množství prolaktinu v těle totiž řídí jiný hormon, a to dopamin - když se v krvi vytvoří vysoká hladina prolaktinu, dopamin se vyplaví z podvěsku mozkového a potlačí jej. Avšak právě dopaminu může být někdy v těle nedostatek - buď z důvodu přítomnosti nádoru v těle, ve spojitosti s užíváním antipsychotik a dalších léků působících na nervovou soustavu, či v neposlední řadě i v důsledku vyvíjeného tlaku na hrudník. Hladinu dopaminu lze tak snížit celkem jednoduše, mimo jiné i stimulací bradavek. Stačí tedy velice málo k tomu, aby muži mohli spokojeně začít kojit.

Autor: Lidovky.cz