Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mohou muži kojit? Holandský vědec radí, jak na to

Věda

  7:00
Přelomová kniha? Holandský vědec Piet de Vries po dvaceti letech dokončil knihu Umění mužského kojení, která má sloužit jako návod pro muže, kteří chtějí začít kojit své děti.
Tatínek s miminkem - ilustrační foto.

Tatínek s miminkem - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Piet de Vries v knize předkládá vědecká i historická fakta týkající se tohoto fenoménu a nabízí mužům jednoduchý návod, jak začít kojit své dítě.

Piet de Vries

Piet de Vries se narodil roku 1965 v malé obci Molenschot na jihu Holandska. Vystudoval Leidenskou univerzitu, kde získal diplom v oboru antropologie a etnologie. Disertační práci na téma „Kulturní rozpory Vikingů“ obhájil v roce 1992 a o necelých sedm let později byl jmenován profesorem. Výzkumu v oblasti mužského kojení se věnuje již od roku 1988. Své závěry doposud publikoval v renomovaných časopisech jako De Antropoloog, Menselijk Lichaam, je autorem několika knih. Poslední z nich – Hrdý otec – se držela dva týdny v čele holandského žebříčku prodejnosti.

Podle holandského vědce kojili muži již v antickém Řecku, ale postupně upadla v zapomnění, než ji zpět na světlo světa přivedli Vikingové. Bohužel jen na chvíli, brzy se na mužské kojení zapomnělo úplně.

Mužské kojení má podle Pieta de Vriese řadu výhod - podporuje navázání silného citového pouta mezi otcem a dítětem a účinky mužského mléka jsou pro dětský organismus minimálně stejně blahodárné jako účinky mateřského mléka. De Vries ve své knize nabízí otcům praktické návody, jak se "rozkojit", a to bez používání jakýkoliv látek či hormonů.

„Mužské kojení není mnou vynalezená technika. Patří k dědictví, které nám zůstalo po antických Řecích a vrátili se k ní i Vikingové – jde tedy o metodu, která je léty prověřená. Já jsem ji pouze zkoumal z antropologického hlediska a pokusil jsem se ji medicínsky popsat. Jsem přesvědčen, že každý muž je schopen kojit, každý muž může být hrdina,“ popisuje problematiku Piet de Vries.

Jak se u mužů tvoří mléko?

Nejdůležitější složkou v tvorbě mléka je hormon zvaný prolaktin. U žen je nutná jeho přítomnost, aby mohly kojit; zároveň způsobuje změny ve fyziognomii ženské bradavky. Vědci předpokládají, že prolaktin obecně podporuje mateřské chování. Důležitý je ovšem i v mužském organismu - podporuje totiž tvorbu spermií. Pokud je ale prolaktinu v mužském těle příliš mnoho, dochází k jevu zvanému galaktorea. Množství prolaktinu v těle totiž řídí jiný hormon, a to dopamin - když se v krvi vytvoří vysoká hladina prolaktinu, dopamin se vyplaví z podvěsku mozkového a potlačí jej. Avšak právě dopaminu může být někdy v těle nedostatek - buď z důvodu přítomnosti nádoru v těle, ve spojitosti s užíváním antipsychotik a dalších léků působících na nervovou soustavu, či v neposlední řadě i v důsledku vyvíjeného tlaku na hrudník. Hladinu dopaminu lze tak snížit celkem jednoduše, mimo jiné i stimulací bradavek. Stačí tedy velice málo k tomu, aby muži mohli spokojeně začít kojit.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat