Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V kosmu je nový evropský satelit s českým doprovodem

Věda

  11:49
PLESECK, Rusko - Z ruského kosmodromu Pleseck včera úspěšně odstartovala raketa s evropským satelitem SMOS, který bude mít za úkol detailně zmapovat koloběh vody na Zemi. Spolu s ní se na oběžnou dráhu dostala i menší družice s českými přístroji.

Družice Proba-2 na oběžné dráze foto: ESAReprofoto

Hlavní vynesený satelit, jehož jméno SMOS je zkratkou anglického názvu Soil Moisture and Ocean Salinity (vlhkost půdy a slanost oceánů), nese jediný měřící přístroj - interferometrický radiometr MIRAS. Družice má v průměru zhruba osm metrů, váží 658 kilogramů a vypadá jako vrtule helikoptéry. Do plného provozu vstoupí přibližně za šest měsíců.

MIRAS bude měřit změny vlhkosti v půdě a ve slanosti mořské vody sledováním výkyvů přirozeného mikrovlnného záření, které vychází z planety. Je tvořen 69 anténami umístěnými na těle satelitu i jeho třech "vrtulníkových" ramenech, díky nimž připomíná písmeno Y.

Navhlé mapy

SMOS vytvoří první globální mapy množství vlhkosti v zemské půdě a soli v oceánech. Jeho data by měla přispět ke zpřesnění předpovědí počasí a varování před extrémními přírodními jevy, jako jsou povodně. Praktické uplatnění získají i v zemědělství a využívání vodních zdrojů. Projekt Evropské vesmírné agentury (ESA) stál 315 milionů eur (8,3 miliardy korun) a na oběžné dráze má pracovat nejméně tři roky.

"Voda v zemi a sůl v oceánech jsou dva klíčové proměnné prvky ve vodním cyklu na Zemi s dopadem na meteorologii a klima," zdůraznila ESA.

SMOS je druhý z osmi naplánovaných satelitů v  programu ESA nazvaném Zemští průzkumníci (Earth Explorers). Od letošního března je na oběžné dráze družice GOCE měřící gravitační pole Země a pohyby oceánů. V únoru příštího roku by první dva satelity měl následovat třetí, nazvaný Cryosat-2, který bude mít za úkol zmapovat zalednění Země. V plánu je ještě vypuštění družic Aeolus (měření větrů), Swarm (mapování magnetismu Země) a Earthcare (zkoumání tvorby a účinků mraků). Zbývající dvě zařízení ještě nemají jméno a jejich úkoly vyplynou z poznatků předchozích misí a z potřeb vědců.

Česká spoluúčast

Spolu se SMOS vynesla ruská raketa Rokot na orbitu i malý pokusný satelit Proba-2, který v příštích dvou letech v kosmu prověří nové technologie, jež by mohly být použity při budoucích misích. Asi 135 kilogramů vážící družice evropské agentury má na své palubě i dva přístroje českých vědců, jež budou analyzovat okolní plazma.

Jedná se konkrétně o přístroj TPMU, který měří hustotu a teplotu iontů, jejich složení a elektronovou teplotu, a o přístroj DSLP určený ke studiu magnetosférického plazmatu. Oba instrumenty byly vyvinuty společností CSRC v Brně pod vědeckým vedením týmů z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR a navázaly tak na úspěšnou řadu československých družic Magion.

Družice Proba-2 byla vyvinuta a vyrobena v rámci technologického programu Evropské kosmické agentury ESA s cílem ověřit celkem 17 nových technologií, jako jsou nové lithium-iontové akumulátory, pokročilé systémy správy dat, přijímač GPS signálu či nové sluneční panely a mnoho dalších. Mimo dvou českých přístrojů pro analýzu plazmatu jsou na palubě ještě dva přístroje k pozorování Slunce.

Autoři: ,

Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov
Ať se dětem lépe dýchá. Proč vyrazit do Dětské léčebny Cvikov

Respirační onemocnění postihne čas od času každé dítě. Někdy ale může i banální onemocnění vést k nepříjemným chronickým stavům. Blíží se podzim a...

Mohlo by vás zajímat