Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci našli nejstarší fosilii pářícího se hmyzu

Věda

  7:00
PEKING - Tým vědců našel v Číně dosud nejstarší známou fosilii kopulujícího páru hmyzu. Pěnodějky druhu s latinským označením Anthoscytina perpetua žily asi před 165 miliony let, když je zabila patrně sopečná erupce, uvedli vědci ve studii. Dochované fosilie pářícího se hmyzu jsou velmi vzácné.

Kopulující hmyz foto: http://www.sci-news.com/paleontology/science-fossil-copulating-insects-china-01528.html

Píše o tom sci-news.com. Dosud je jich známo jen asi 40 po celém světě a většinou jde o hmyz zalitý v jantaru, napsal s odvoláním na autory studie list Huffington Post. Dosud nejstarší podobná fosilie byla z období "jen" před sto miliony let.

ČTĚTE TAKÉ:

Výborně zachovaná fosilie zhruba 15 milimetrů dlouhých pěnodějek zachycuje pohlavní akt do nejmenšího detailu. Kopulující pár při něm byl obrácený bříšky k sobě v pozici, která se podle vědců za 165 milionů let prakticky nezměnila.

Vědecký tým soudí, že pěnodějky zabila sopečná erupce oblakem jedovatého plynu, který rovněž vyhubil všechen další život v oblasti včetně bakterií a plísní, jež by za běžných okolností jejich těla rozložily. Pak vítr nebo další přírodní síly hmyz spojený v milostném obětí spláchly do blízkého jezera, kde je pokryly vrstvy usazenin a uchovaly je tak na miliony let.

Studii zveřejnil list PLoS ONE.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat