Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci našli želvy, které uhynuly při páření před miliony let

Věda

  17:56
BERLÍN - Vědci v Německu našli zkamenělé želví dvojice, které před 47 miliony lety uhynuly při páření. Želvy byly tak zabrány do milostného aktu, že ignorovaly pro ně zhoubné hlubiny.

Na Galapágách žijí největší želvy na světě. foto: Reprofoto

Informoval o tom podle agentury AFP v britském časopise Biology Letters tým v čele s paleontologem Walterem Joycem z univerzity v německém Tübingenu.

Zkamenělá láska vodních želv byla objevena v dole a paleontologickém nalezišti Grube Messel u Darmstadtu. Podle expertů jde o nejstarší dosud objevený nález pářících se obratlovců. "Páry byly v takovém transu, že klesly do hlubší, jedovaté vody a uhynuly," řekl Joyce.

ČTĚTE TAKÉ:

Jejich osud je prý jednoznačný. "Jsou přesně v té pozici, jakou želvy zaujímají při pohlavním styku," řekl Joyce. Jde také jednoznačně o samečky a samičky. Dva z takto zvěčněných párů druhu Allaeochelys crassesculpta byly vystaveny v Senckenbergově muzeu ve Frankfurtu nad Mohanem.

Grube Messel je mimořádně bohaté naleziště. Kráter vznikl před 50 miliony lety pravděpodobně při erupci vulkánu. Prohlubeň se naplnila vodou. Ta se pro mnoho zvířat stala smrtelnou pastí, protože byla plná síry a jedovatých sopečných plynů. Mršiny utonulých živočichů klesly ke dnu, kde zkameněly.

Od roku 1995 je Grube Messel památkou chráněnou UNESCO.

Autoři: ,

Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!
Adventní kalendář eMimino 2023: Vyhrajte dárky pro sebe či ostatní!

Užijte si s námi předvánoční čas a sledujte Adventní kalendář 2023. Každý den na vás čeká jeden originální dárek, kterým můžete udělat radost sobě...