130 let

| foto: Reprofoto

Vědci objasňují počátek AIDS

Věda
  •   8:46
PRAHA - Šimpanzí trus pomohl vědcům objasnit začátek epidemie AIDS. Povedlo se prokázat, že poprvé se člověk virem HIV nakazil na počátku dvacátého století. Stalo se tak nejspíš v Kamerunu. Předtím nákazu přenášeli jen lidoopi.

Devatenáctičlenný tým badatelů poprvé prokázal výskyt viru nejbližšího původci AIDS u divokých šimpanzů ve středozápadní Africe. V online sekci časopisu Science, určené k rychlému zveřejňování zvlášť důležitých příspěvků, to včera večer našeho času oznámila Beatrice Hahnová z Alabamské univerzity s kolegy z USA, Francie, Velké Británie a Kamerunu.

Výskyt virů SIV, opičích analogií původce AIDS - viru HIV-1 byl u našich nejbližších příbuzných šimpanzů zjištěn již koncem 80. let. Týkalo se to však jen několika v zajetí chovaných jedinců dvou poddruhů šimpanze učenlivého, šimpanze čego a šimpanze východního. První žije v jižním Kamerunu, Gabonu a Konžské republice, druhý v Demokratické republice Kongo a s ní na východě sousedících zemích podél velkých afrických jezer. V přírodě dosud nebyl SIV prokázán u žádného šimpanze čego, u šimpanzů východních ano.

Potvrzeno! AIDS pochází od šimpanzů

Odborníci se již dlouho domnívají, že původce nemoci AIDS, virus HIV, se na člověka přenesl z jeho nejbližších příbuzných, afrických šimpanzů. Chyběl ale důkaz, že divoce žijící šimpanzi tento virus přenášejí. Mezinárodnímu týmu vědců se výskyt viru povedlo prokázat analýzou trusu primátů. Výzkum potvrdil hypotézu, že HIV se mezi lidi dostal v Kamerunu někdy na začátku 20. století.

Biologové rozlišují ještě dva poddruhy šimpanze učenlivého. Jsou jimi šimpanz hornoguinejský, který obývá západní Afriku, a šimpanz nigerijský, jehož teritoriem je kromě Nigérie i severní Kamerun. U nich vědci SIV nezjistili. Šimpanze učenlivé vědci podezřívají z toho, že představují přírodní zdroj viru v pozadí lidské pandemie AIDS.

Nakažena je třetina šimpanzů
Tým Beatrice Hahnové odebral v Kamerunu 446 vzorků trusu primátů, v nichž objevil protilátky na virus SIV, opičí verzi viru HIV, s nímž je geneticky příbuzný.

Biochemickým a genetickým rozborem vzorků šimpanzího trusu z jihokamerunských pralesů vědci doložili infekci varianty viru SIVcpzPtt u 23 až 35 procent jedinců tří místních populací tohoto šimpanzího poddruhu. Tuto variantu, která je ze všech nejpodobnější HIV-1, přenášejí šimpanzi čego. Nicméně u jeho dvou dalších populací zjistili pouze do 5 procent nakažených jedinců a u pěti populací vir nezaznamenali vůbec.

Na základě genetické analýzy jihokamerunských kmenů SIVcpzPtt pak odvodili, že pandemická skupina původce AIDS, označovaná M, má kořeny u šimpanzů čego v jihovýchodním Kamerunu. Nepandemická, označovaná N, zase u šimpanzů čego na jihu středního Kamerunu.

Století s virem HIV
S pomocí nových objevů lze už věrohodně nastínit scénář šíření smrtícího viru z pralesa do lidské populace. Šimpanzi učenliví ve středozápadní Africe se zřejmě prvotně nakazili virem SIV od mangabejů a kočkodanů. Šimpanzi tyto opice poměrně často loví. Beatrice Hahnová i její kolegové zastávají názor, že se to stalo až po odčlenění dvou severněji a západně žijících podruhů, avšak před rozchodem šimpanzů čego a šimpanzů východních.

Někdy začátkem 20. století se pak SIVcpzPtt od šimpanzů čego v jihovýchodním Kamerunu nakazili lidé. Tento virus, nejspíše po přenosu na konžské území, zmutoval a přeměnil se na původce AIDS, HIV-1. Divoké šimpanze SIV, na rozdíl třeba od viru ebola, zřejmě zvlášť neohrožuje - alespoň to nevyplývá z dosavadních poznatků.