130 let
Tuleni (ilustrační foto)

Tuleni (ilustrační foto) | foto: Karel Topič, Hedvábná Stezka

Vědci testují nemocné tuleně kvůli radiaci

Věda
  •   8:45
SEATTLE - Množství tuleňů, kteří se stali obětí záhadného onemocnění zasahujícího zadní ploutve či kůži kolem očí, od července vyplavilo moře na Aljašce.

Biologové se nejdříve domnívali, že zvířata napadl virus. Žádný ale dosud určit nedokázali a nyní zkoumají, zda tuleně nezasáhla radiace z poškozené japonské jaderné elektrárny Fukušima. Informovala o tom agentura Reuters.

Onemocnění, které vědci u tuleňů kroužkovaných (Pusa hispida) zjistili, se vyznačuje krvácejícími lézemi na zadních ploutvích, podrážděnou kůží kolem čumáku a očí a změnami v kvalitě srsti. Řada zvířat na toto onemocnění již zemřela.

"Dostali jsme nedávno vzorky tkáně nemocných lachtanů odchycených nedaleko ostrova svatého Vavřince s žádostí o testy na radioaktivitu," řekl John Kelley z univerzity ve Fairbanks na Aljašce (UAF). Mezi místními činiteli prý panují obavy, že "tu může být nějaký vztah s poškozením jaderného reaktoru ve Fukušimě". Výsledky testů prý vědci budou znát za několik týdnů.

Na příčinu onemocnění lachtanů se vědci zatím marně snaží přijít již několik týdnů. Testy vody v amerických vodách Tichého oceánu zvýšené hodnoty radioaktivity neprokázaly.

Radioaktivita z Fukušimy

Reaktory v jaderné elektrárně poškodilo silné zemětřesení z 11. března a následná přílivová vlna. Ze zařízení uniklo velké množství radioaktivity; šlo patrně o největší jadernou katastrofu za posledních 25 let, respektive od výbuchu v jaderné elektrárně v ukrajinském Černobylu v roce 1986.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK