Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Zabiják mořských dinosaurů? Možná i kyselost oceánů

Mořští dinosauři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mořští dinosauři. | foto: tv.nova.cz

ZARAGOZA S novou teorií příčiny vyhynutí dinosaurů i dalších živočišných druhů v oceánech v důsledku dopadu asteroidu před více než 65 miliony let přišli vědci z univerzity v severošpanělské Zaragoze. Španělští paleontologové se dlouho zabývali otázkou, proč na planetě vymřelo zruba 70 procent živočišných druhů. Důvodem by podle nich mohla být kyselost oceánů.

Podle paleontoložky Laiy Alegretové po dopadu asteroidu nastalo rychle okyselení povrchových vod v oceánech. To by vysvětlilo, proč vyhynulo takové množství druhů, zatímco druhy obývající oceánské dno přežily. Informoval o tom španělský list El Mundo.

Alegretová ve spolupráci s americkými paleontology také dospěla k názoru, že fotosyntéza i potravní řetězec v oceánech se vzpamatovaly mnohem rychleji, než se dosud předpokládalo.

Následky dopadu meteoritu před 65,5 milionu let způsobily vyhynutí zhruba 70 procent živočišných druhů na planetě, především dinosaurů, mosasaurů (velkých mořských ještěrů) či amonitů (primitivních hlavonožců).

ČTĚTE TAKÉ:

Přestože prvotní příčina vyhynutí druhů na Zemi je pro vědce víceméně jasná - konkrétně dopad meteoritu do oblasti poloostrova Yucatán - podle Alegretové a jejích kolegů ještě zbývá řada otázek k zodpovězení. Například proč dopad asteroidu způsobil vyhynutí některých organismů a jiných nikoliv. Či jaké byly konkrétní mechanismy, které vyhynutí způsobily.

Klasická hypotéza říká, že po dopadu meteoritu se do atmosféry dostalo obrovské množství prachu a plynů, což bránilo pronikání slunečních paprsků. Zatemnění planety pak bránilo primárním producentům realizovat fotosyntézu.Konkrétně pozemským rostlinám a jednobuněčným řasám v oceánech.

Zatemnění planety nemusí hrát takovou roli

Teorie založené na tomto předpokladu udávaly jako období bez fotosyntézy desítky a statisíce let. Ovšem Alegretová se svým týmem v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) odmítá zatemnění planety jako hlavní příčinu vyhynutí druhů - ne všechny mikroorganismy produkující fotosyntézu zažily hromadný úhyn, pouze ty, které mají uhličitanovou schránku.

Autoři studie proto považují za možnou hlavní příčinu vyhynutí mořských druhů rychlé zkyselení oceánů, jinak řečeno pokles PH ve vodách. To však mohlo trvat pouze krátce z hlediska geologických termínů (měsíce až roky) a nastalo by výhradně v horních vrstvách oceánských vod.

ČTĚTE VÍCE:


Právě tohle by vysvětlilo hromadné masivní vymření četných organismů počínaje živočichy s uhličitanovými schránkami - ty by se při poklesu rozpustily - až po mosasaury, velké ryby i amonity.

Zároveň by kyselost nezasáhla vody ve spodních vrstvách oceánu, což by rovněž vysvětlilo přežití druhů na mořském dně.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z IMEX group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže
SOUTĚŽ: Na koupalište bez studu? Tento cvičební program vám zaručeně pomůže

Toužíte po krásném tělu do plavek, ale nevíte, jak a kde s hubnutím začít? Zapojte se do soutěže s Fitshakerem o prémiové členství a cvičební diář.