Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Zeptali jsme se vědců: Kolidují spolu protony a elektrony? A co se děje při kolizi s antičásticemi?

Věda

  6:29
Elektrony občas s protony v jádrech kolidují – jedná se o tzv. elektronový záchyt, který patří spolu s alfa a beta rozpady mezi druhy jaderných přeměn. Na otázku odpověděl doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D., z katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty UK.
Teleport - ilustrační foto.

Teleport - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Děje se tak nicméně pouze v případě vhodných radionuklidů. „Normální“ atomy jsou vůči elektronovému záchytu imunní, neb elektronové hladiny jsou kvantovány (viz rozdíl mezi Bohrovým a Rutherfordovým modelem atomu), tj. elektrony se na nich pohybují bez ztráty energie. Člověk si tedy může představit, že odstředivá síla vznikající pohybem elektronu je přesně v rovnováze s přitažlivou elektrostatickou silou k jádru.

Stran hmoty a antihmoty – při setkání částice a antičástice by měla zaniknout veškerá hmota, a zůstat pouze energie. To se děje, pokud se elektron potká s pozitronem (beta plus záření) – vzniknou dva fotony, a hmota zanikne. Při setkání elektronu s protonem vznikne neutron, tj. hmota nezmizí – proto principiálně nejsou proton a elektron antičásticemi.

Zeptejte se vědců

Neumíte si vysvětlit některé zákony přírody? Zajímá vás proč je obloha modrá, nebo proč si sova nemůže ukroutit krk? Zeptejte se vědců prostřednictvím rubriky serveru Lidovky.cz.

Otázky posílejte na e-mail internet@lidovky.cz a do předmětu napište: otázka pro vědce a nebo položte otázku přes Twitter s hashtagem # otazkaprovedce.

Autor: