130 let

Paměťové karty nabízejí obrovský datový prostor za slušnou cenu

Česko

Úložný prostor, který paměťové karty nabízejí, je stále větší a cena výhodnější. Při jejich nákupu si ale digitální fotoaparát vezměte raději s sebou -abyste měli jistotu, že si budou rozumět.

Paměťové karty patří v digitální fotografii mezi nejmenší příslušenství, ale prakticky se bez nich neobejdeme.

Veškerá data (fotografie, video, případně zvuk) pořízená digitálními fotoaparáty ukládáme právě na ně. Přestože je většina digitálů vybavena nějakou vnitřní pamětí, její velikost bývá zanedbatelná a nehodí se než pro situace „karta už je plná, ale tenhle západ slunce bych si opravdu rád vyfotil“.

Jak kartám rozumět Paměťové karty slouží pro ukládání (a čtení) dat. Jsou to malá, snadno přenosná a výměnná datová zařízení využívající tzv.

flashovou paměť. Flash je semipermanentní paměť (uchová data i při odpojení napájení) typu RAM.

Paměťových karet se vyrábí několik druhů: karty vhodné pro digitální fotoaparáty typu CompactFlash, Secure Digital/MultiMediaCard, Memory Stick a xD-Picture Card, ale také jako populární USB flashdisk nebo miniaturní verze pro mobilní telefony (microSD, microSDHC, Memory Stick Micro M2).

Na kartách bývá uveden údaj, např. 80x, 200x, který značí rychlost zápisu dat na kartu podle způsobu, jaký se používá u CD a DVD mechanik, tedy v násobcích 0,15 MB/s (1x = 150 kB/s; 120x = až 18 MB/s). U některých karet se objevuje označení rychlostní specifikace jako „class“ (třída) 2,4 nebo 6. Zde číslo současně také znamená minimální rychlost zápisu v MB/s - například třída 6 zapisuje data rychlostí nejméně 6 MB/s (pro představu: běžné datové CD má velikost 700 MB). Pozor na kompatibilitu!

Při koupi nové paměťové karty dbejte na její kompatibilitu s vaším stávajícím vybavením. Jednoduše řečeno jde o to, aby si rozuměla s vaším fotoaparátem. Pokud chcete dosáhnout ještě vyššího komfortu, zkontrolujte i kompatibilitu se čtečkou, kterou používáte při kopírování fotografií do počítače - byť ji můžete obejít přímým připojením digitálu přes USB kabel.

Nekompatibilita hrozí zejména u kombinace starší digitální fotoaparát + nová, vysoce kapacitní a vysoce rychlostní karta. Experimenty v drtivé většině nemají šťastný konec: pokud návod k použití fotoaparátu doporučuje např. kartu maximální rychlostní třídy 2, karty s vyšší rychlostní třídou spolehlivě nebudou použitelné.

Tak například novější varianta velmi rozšířeného typu karty SD s názvem SDHC - Secure Digital High Capacity - se primárně používá v zařízeních poslední generace, která přečtou oba formáty (SDHC i SD). SDHC ale není zpětně kompatibilní se zařízeními podporujícími starší formát SD.

U karet typu CompactFlash zase bývá udáván typ I a II. Rozdíl je v „tloušťce“ (výšce). Všechny CF karty mají stejný počet pinů (50) a rozměry 36,4x42,8 mm, ale typ I je vysoký 3-3,3 mm, kdežto typ II 5 mm. Typ I je více rozšířen, typ II je díky své robustnosti vyráběn spíše pro použití v náročných podmínkách a bývá nabízen v sériích určených profesionálům. Současné digitální zrcadlovky a kompakty vyšší kategorie stejně jako čtečky a další zařízení využívající CF karty mají slot široký tak, aby umožnil použití obou typů. Doporučuji při nákupu ověřit. Nové CF karty jsou výkonnější díky novému protokolu UDMA (Ultra Direct Memory Access). A opět platí: je fantastické, mám-li třeba 16GB CF kartu 300x/45 MB/s, ale - budu ji také moci ve svém fotoaparátu použít?

Zkrátka: Nejlepší je nakupovat paměťové karty vždy s fotoaparátem (nebo jiným zařízením), ve kterém budou sloužit. Týká se to hlavně typu, kapacity a přenosové rychlosti karty. Při špatné volbě nemusí přístroj vloženou kartu vůbec rozpoznat... Karta, nebo přístroj?

Někteří uživatelé při volbě nového fotoaparátu berou v potaz i typ používané paměťové karty. Jde kupříkladu o nejvyšší možnou kapacitu nebo maximální rychlost přenosu dat, ale také o možnost chránit uložená data proti přepsání (karty SD/SDHC) a o spolehlivé fungování v extrémních podmínkách. Anebo o přání mít jednotný typ karty pro svůj fotoaparát i svou videokameru, případně pro celý domácí zábavní systém, tedy i televizi/domácí kino a audiosystém. Pokud ovšem máme vše napojeno na domácí počítačové centrum (přes kabel nebo bezdrátově), požadavek jediného typu karty je bezpředmětný.

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Fotovideo

***

Secure Digital/SDHC/SDXC

Na trhu běžně zakoupíte 32GB karty, jimiž technologie SDHC dosáhla svého vrcholu. Ale už ve druhé půli letošního roku mají být k dispozici karty založené na nové technologii označené SDXC - eXtended Capacity. Kromě značky Panasonic je nabídne Pretec, který na CeBITu představil 32GB kartu SDXC a oznámil, že možná kapacita je až 2 TB (2048 GB). V současné době je rychlost přenosu dat až 50 MB/s, v dohledné budoucnosti se zvýší na 104 MB/s a v dlouhodobějším horizontu až na 300 MB/s. Karty SDXC využívají systém exFAT, nejsou tudíž kompatibilní s formátem SDHC (systém FAT32). 32GB karta SDXC Pretec má v současné době stanovenu cenu 2990 korun s DPH. Nabídka karet SD/SDHC je velmi bohatá. Panasonic kupříkladu nabízí 6GB a 12GB karty SDHC „Full HD Video“ třídy 4, které poslouží k ukládání AVCHD videa, ale i fotografií, jsou odolnější proti ohýbání/kroucení a spolehlivé i za extrémních teplotních podmínek. 12GB lze zakoupit za 1700 korun s DPH.

A „zlatou“ 32GB SDHC kartu Panasonic třídy 6, současné maximum, pořídíte za cca 8 tisíc korun s daní. 16GB karta SanDisk SD Video HD Ultra II má doporučenou cenu 2125 korun s DPH a 32GB karta SanDisk SDHC Ultra II třídy 4 má v nabídce HAMA stanovenu orientační cenu pro EU 3990 korun. Z dalších značek lze uvést pro srovnání Kingston: 16GB kartu SDHC třídy 4 zakoupíte za 1490 korun s daní, 32GB SDHC také třídy 4 za 4890 korun s DPH.

CompactFlash

Vyzkoušenu mám řadu karet Pretec s rychlostí 333x a s kapacitami 24, 16 a 4 GB a vysoce odolnou 48GB kartu s rychlostí 233x. Ocení je i profesionální a nároční fotografové, zejména 24GB model, který využívá nejnovější specifikaci CF 4.0, je založen na nejpokročilejší 50nm technologii s čipem SLC NAND a má 10x vyšší životnost než typické CF karty na trhu. Data lze přenášet o 200 až 500 % rychleji než s běžnými CF kartami - rychlost čtení je až 50 MB/s, zápisu až 40 MB/s.

Všechny tyto karty mají odolný kovový plášť a pevnou konstrukci, což je dobře chrání proti otřesům. A současné ceny? Kupříkladu 16GB 333x přijde na 5149 korun a 24GB 333x na 8590 korun s DPH. Začátkem roku ale Pretec představil CF kartu 433x a na CeBITu CF 666x s rychlostí čtení 100 MB/s, což je 4x rychlejší než u běžné CF karty. Karta CF 666x byla vyrobena s ohledem na potřeby profesionálních fotografů. Kromě velké rychlosti a kapacity nabízí i výbornou odolnost pro použití v náročných podmínkách: má kovový plášť a pevnou konstrukci pro extrémní ochranu při otřesech. První karty Pretec CF 666x jsou k dispozici od dubna 2009, zatím s kapacitami 4-64 GB, a v nabídce jsou i karty CF 433x s kapacitami 8 a 16 GB. Nejnovější CF karty Pretec mají doporučené koncové ceny stanoveny podle současné situace na trhu takto: 100GB 233x vyjde na 8990, 32GB 433x na 10 490 a 64GB 666x na 16 990 korun. Karta Pretec CF 666x je poslední z této rychlostní série, protože rychlostí 100 MB/s se přiblížila maximální teoretické rychlosti pro CF rozhraní - 133 MB/s. Nástupcem je karta CFast, která bude na rozdíl od stávajících CF karet postavena na rozhraní Serial ATA (SATA II) a nabídne rychlost přenosu dat až 3 GB/s (375 MB/s). A bude mít rozměry klasických CF karet. A příklady dalších CF karet běžně v prodeji? 16GB Kingston Elite Pro 133x - 2490 korun, 16GB SanDisk Extreme IV 266x - 6590 korun (nebo Extreme III za 3490 korun).

xD-Picture Card

Současné nabídce „ixdéček“ vévodí kompaktní a odolná 2GB karta Olympus typu M+. Oproti typu M má až 1,5x vyšší rychlost přenosu dat a je kompatibilní s téměř všemi digitálními fotoaparáty a dalšími přístroji se slotem pro xD-Picture Card. Podporuje populární režim Olympus Panorama, tvorbu 3D obrázků a editační funkce Art. Doporučená prodejní cena je 690 korun s DPH, zakoupit ji ale lze až o stovku levněji.

Memory Stick

Společnost Sony nabízí kupříkladu 16GB kartu MS PRO Duo Mark 2, vhodnou pro nové videokamery využívající technologii AVCHD a pro nejnovější digitální fotoaparáty s vysokým rozlišením. Pojme až 110 minut HD videa nebo přes 4000 fotografií s rozlišením 10 Mpx. Karta je dodávána s USB adaptérem a zakoupíte ji za 3200 korun s DPH. SanDisk nabízí MS PRO Duo Video HD s kapacitami 4 GB (90 min) a 8 GB (120 min - stojí 1806 korun s DPH).

Autor: