28. července 2013 14:35, aktualizováno  21:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež v Riu: podpora mladých, solidarita s protesty a kněží do ulic

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
František v kázání vyzval mladé věřící, aby byli "učedníky mise". | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy František v kázání vyzval mladé věřící, aby byli "učedníky mise". | foto: Reuters

RIO DE JANEIRO Papež František končí svou týdenní návštěvu Brazílie. Vyjádřil během ní solidaritu brazilským protestujícím a mladé katolíky nazval protagonisty změny. Rovněž vyzval kněží, aby se přestali izolovat ve farnostech a vyšli do ulic, sloužit chudým a potřebným.

Týdenní návštěva Ria de Janeira byla papežovou vůbec první zahraniční cestou. Zúčastnil se zde Světových dnů mládeže. V rámci svého bohatého programu se setkal jak z brazilskými politiky a církevními hodnostáři, tak s chudými ve favelách.  

V Brazílii lidé už týdny protestují proti korupci, vysokým životním nákladům a zneužívání veřejných financí. Ulice brazilských měst zaplnilo více než milion lidí - tak masové protesty jsou v největší latinskoamerické zemi bezprecedentní. Většinu demonstrantů přitom tvoří mladí lidé.

VELKÁ FOTOGALERIE

Těm papež podle agentury AFP vyjádřil pochopení a morální podporu. Na brazilské politické představitele zároveň apeloval, aby s protestujícími zahájili dialog. "Mezi sobeckou lhostejností a násilnými protesty je vždy jiná možnost: možnost dialogu. Dialogu mezi generacemi, dialogu mezi lidmi, schopnosti dávat a přijímat a přitom být věrný pravdě," prohlásil papež.

Mladé lidi František povzbudil, ať neztrácejí naději a odhodlání bojovat proti korupci a dalším nepravostem. Právě oni by se měli stát "protagonisty změny" a nabídnout "křesťanskou odpověď na společenské a politické obavy povstávající v mnoha částech světa."

ČTĚTE TAKÉ:

Papež mladé také varoval před přílišným příklonem k materialismu. "Vše nás vede k tomu, abychom sami sebe stavěli do centra pozornosti, k tomu, že náš život může být šťastný pouze tehdy, pokud jej vybudujeme na vlastnictví, penězích či moci. Ale není to pravda," řekl.

Neizolujte se k kostelech, vyjděte mezi lidi, nabádal papež kněží

František do programu své cesty zařadil i návštěvu chudinských čtvrtí. Ve favele Varginha vyzval k solidaritě s chudými. Cestu k lepšímu světu neotevře egoismus a individualismus, ale "kultura solidarity", prohlásil.

Podle papežových slov by proti sociální nespravedlnosti měl bojovat každý člověk, velkou odpovědnost však nesou především církevní představitelé. Těm papež připomněl, že jejich posláním je bezprostřední péče o bližní.

"Nemůžeme se zavírat ve farnostech, když tolik lidí čeká na slovo boží," řekl ve svém proslovu ke kněžím, shromážděným v katedrále v Riu. "Nestačí jen otevřít dveře na uvítanou, musíme těmi dveřmi projít, abychom se mohli setkat s lidmi," dodal.

Papež se rozloučil bohoslužbou

Nepřehledné moře lidí zaplavilo věhlasnou pláž Copacabana v brazilském Riu de Janeiro, kde papež František sloužil závěrečnou mši Světových dnů mládeže. Ceremoniálu se podle agentury AFP zúčastnily tři miliony lidí. Papež jim po mši oznámil, že na příštích světových dnech se mladí katolíci sejdou v roce 2016 v polském Krakově.

František v kázání vyzval mladé věřící, aby byli "učedníky mise". "Víra je plamen, který je tím jasnější, čím víc ho člověk sdílí s ostatními," prohlásil. Evangelium je zde pro všechny, ne jen pro některé, zdůraznil.

Po mši mladým katolíkům oznámil, že na příštím setkání se sejdou v roce 2016 v Krakově na jihovýchodě Polska. "Drazí mladí přátelé, na příštích Světových dnech mládeže vás, doufám, uvidím v polském Krakově," řekl František jásajícím davům.

Noc na pláži v očekávání nedělní mše hlavy katolické církve strávily statisíce především mladých lidí. Podle agentury AFP od sobotní večerní vigilie zůstaly na Copacabaně dokonce více než dva miliony věřících z celého světa.

Celou čtyři kilometry dlouhou cestu, kterou František projel k místu, z kterého mši vedl, obklopily davy lidí, kteří pontifika nadšeně zdravili. A jak píše agentura AP, František měl pro ně otevřenou náruč. Neváhal políbit dítka, popil čaj, který mu kdosi podal, a chytal dárky, jež mu lidé házeli do auta. Dokonce i na normálně kamenných tvářích vatikánských ochránců, kteří běželi podél automobilu, se tu a tam objevil úsměv, vyvolaný nadšením zástupů.

Dnešní mší na Copacabaně papež návštěvu Brazílie ukončil a odletí zpět do Vatikánu.

mslMagdalena Slezáková, ČTK
  • 3Diskuse