Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Policie zatkla lobbistu Rittiga. Viní ho z praní špinavých peněz

Česko

  11:04aktualizováno  14:43
PRAHA - Policie zatkla vlivného lobbistu Ivo Rittiga. Zadržela ho ráno doma v jeho pražské vile. Podle informací serveru Lidovky.cz řídí policejní akci Vrchní státní zastupitelství v Praze. Případ souvisí se zakázkami pro pražský Dopravní podnik.

Mapa vztahů v kauze jízdenek pro DPP, kterou sestavil Nadační fond proti korupci. foto: Nadační fond proti korupci

Vlivného lobbistu policie i obvinila z "legalizace výnosů z trestné činnosti," čili z praní špinavých peněz. V kauze zakázek pro pražský Dopravní podnik čelí Rittig podezření, že mu přes firmu v daňovém ráji plyne 17 haléřů z každé jízdenky. To lobbista, který střídavě žije v Praze a v Monaku, popírá.  

Rittig měl zřejmě signály o chystané policejní akci. "Mám informace, podobně jako u pana (Petra) Nečase, že mám bejt obviněn z absurdního činu, že jsem přišel do styku s utajovanými skutečnostmi," řekl ve středu České televizi.

Policie zadržela i Rittigova advokáta

Rittiga zadržel Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Jeho mluvčí Jaroslav Ibehej nechtěl pro server Lidovky.cz zásah komentovat. O Rittigově zatčení informoval server iDnes.

17 haléřů? Běžná provize

O pozadí smluv na výrobu jízdenek poprvé obsáhleji promluvil podnikatel Jan Janků, který je obviněný v kauze údajného tunelování dopravního podniku. Podle tvrzení policie jako spolumajitel papírny Neograph umožnil, aby z každé vyrobené jízdenky odteklo 17 haléřů k firmě v Karibiku, odkud pak putovaly na konto lobbisty Ivo Rittiga. Janků ale v rozhovoru se serverem Lidovky.cz tvrdí, že šlo o běžnou provizi za zprostředkování zakázky. Celý rozhovor čtěte ZDE.

"Mohu uvést pouze to, že policisté v námi vyšetřované věci do dnešního dne provádějí úkony ve spolupráci s útvarem pro odhalování organizovaného zločinu. Podávání informací v této konkrétní věci si vyhradil dozorující státní zástupce na vrchním státním zastupitelství," řekl serveru Lidovky.cz ředitel ÚOKFK Milan Komárek.

Spolu s Rittigem byli zadrženi a obviněni další tři lidé, mezi nimi i Rittigův advokát David Michal. "Jsme na počátku vyšetřování, mohu sdělit jen to, že současné důkazy umožnily zahájit stíhání čtyř osob," sdělila České televizi Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová.

Pomohly i důkazy posbírané v kauze Nagyová

Protikorupční útvar případ podle ní vyšetřuje už delší dobu a souvisí s kauzou pražského dopravního podniku. Státní zástupci a policisté ale podle informací serveru Lidovky.cz využili i nasbírané důkazy v kauze Nagyová. Loni v červnu policisté zabavovali důkazy v Rittigově vile. 

Ivo Rittig

Na údajné tunelování pražského dopravního podniku ve spojitosti s Rittigem v minulosti upozornil Nadační fond proti korupci. Podle něj byl Rittig pravděpodobně přes síť firem konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy. Informaci fondu poskytl Vladimír Sitta mladší, jehož otec spoluvlastnil papírnu Neograph, přes níž měly peníze odtékat. Sitta mladší nechtěl Rittigovo zatčení pro server Lidovky.cz komentovat. 

O roli Vladimíra Sitty čtěte zde:

Rittig tvrzení na webu fondu napadl u soudu, pražský městský soud ale loni v červnu jeho žalobu nepravomocně zamítl. Podle soudce Tomáše Novosada nadační fond pravdivost svých tvrzení prokázal. Podle dřívějších informací médií uzavřel dopravní podnik nevýhodnou smlouvu na výrobu jízdenek se společností Neograph. Kontrakt údajně zprostředkovala firma Cokeville Asset Inc. se sídlem na Britských Panenských ostrovech, které Neograph odváděl 17 haléřů z každé jízdenky.

Data z počítačů policie ještě nerozklíčovala

Obchodní ředitel firmy Neograph Vladimír Sitta před časem potvrdil, že do firmy na Panenských ostrovech z firmy Neograph odteklo řádově několik desítek milionů korun. Dopravní podnik ukončil smlouvu s firmou Neograph v roce 2011. Od roku 2012 dodává jízdenky Státní tiskárna cenin, která později vyhrála i pětiletý tendr za 170 milionů korun. V rámci něj bude dodávat jízdenky až do roku 2017.

Rittigovo jméno se v poslední době objevilo také v policejních dokumentech souvisejících se zatýkáním v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové.

Do Rittigovy pražské vily zavítal protimafiánský útvar už minulý rok v červnu v rámci zatýkání Jany Nagyové (dnes Nečasové). Ve stejný den policie prohledala i kanceláře dalšího lobbisty Romana Janouška a zasahovala i například v Komerční bance na Václavském náměstí. Rittigovi kriminalisté při razii zabavili několik počítačů, jak ale uvedl server Aktuálně.cz, dosud se jim zašifrované dokumenty nepodařilo rozklíčovat.

Autoři: , , ,