Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Magazín

‚Mějte se rádi, vaše Daniela.‘ Ředitel Činohry Národního divadla oznámil, že se cítí být ženou

Daniel Špinar. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Dosluhující ředitel Činohry Národního divadla na svém profilu na sociální síti Facebook oznámil, že není gayem, ale je heterosexuální ženou. Uvědomit si to mu pomohli studenti z iniciativy Ne!musíš to vydržet.
  13:18

„Trvalo dlouho, než jsem k tomu došel a přiznal si to,“ mimo jiné napsal Špinar na svůj Facebook. „Nic mě nezastaví v tom, abych se cítil konečně správně,“ oznámil svou transsexualitu. Zmínil, že mu otevřít oči pomohla iniciativa Ne!musíš to vydržet, jež se dlouhodobě vyjadřuje k sexismu a údajně nevhodnému chování pedagogů na DAMU.

„Čeká mě složité období tranzice, ale konečně se cítím správně a celý můj život do sebe zapadl. Porocházím si teď hodně těžkým obdobím, které je nepopsatelné,“ uvádí Špinar. 

Daniel Špinar.
Daniel Špinar.

Daniel Špinar (1979) absolvoval katedru herectví na pražské DAMU, aby následně pokračoval režií. Založil Divadlo Valmet, ze kterého poté přešel na pozici uměleckého ředitele Divadla na Vinohradech. Během toho spolupracoval s řadou pražských i mimopražských divadel. Získal řadu prestižních cen za herecké i režijní výkony.

Na začátku sezony 2014/2015 nastoupil do stálého angažmá Národního divadla jako kmenový režisér Činohry. V roce 2015 se stává jejím ředitelem. Vystřídal zde Michala Dočekala. 

Koncem letošního srpna Špinar oznámil, že z vlastní vůle v pozici ředitele Činohry končí. Náhlá změna přitom přišla jen měsíc poté, co Daniel Špinar v Českém rozhlase ředitele Národního divadla Jana Buriana zkritizoval za způsob vedení katedry na DAMU. Špinarův nástupce zatím není známý. 

Daniel Špinar.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!