Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Popkultura

‚Mějte se rádi, vaše Daniela.‘ Ředitel Činohry Národního divadla oznámil, že se cítí být ženou

Daniel Špinar. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Dosluhující ředitel Činohry Národního divadla na svém profilu na sociální síti Facebook oznámil, že není gayem, ale je heterosexuální ženou. Uvědomit si to mu pomohli studenti z iniciativy Ne!musíš to vydržet.
  13:18

„Trvalo dlouho, než jsem k tomu došel a přiznal si to,“ mimo jiné napsal Špinar na svůj Facebook. „Nic mě nezastaví v tom, abych se cítil konečně správně,“ oznámil svou transsexualitu. Zmínil, že mu otevřít oči pomohla iniciativa Ne!musíš to vydržet, jež se dlouhodobě vyjadřuje k sexismu a údajně nevhodnému chování pedagogů na DAMU.

„Čeká mě složité období tranzice, ale konečně se cítím správně a celý můj život do sebe zapadl. Porocházím si teď hodně těžkým obdobím, které je nepopsatelné,“ uvádí Špinar. 

Daniel Špinar.
Daniel Špinar.

Daniel Špinar (1979) absolvoval katedru herectví na pražské DAMU, aby následně pokračoval režií. Založil Divadlo Valmet, ze kterého poté přešel na pozici uměleckého ředitele Divadla na Vinohradech. Během toho spolupracoval s řadou pražských i mimopražských divadel. Získal řadu prestižních cen za herecké i režijní výkony.

Na začátku sezony 2014/2015 nastoupil do stálého angažmá Národního divadla jako kmenový režisér Činohry. V roce 2015 se stává jejím ředitelem. Vystřídal zde Michala Dočekala. 

Koncem letošního srpna Špinar oznámil, že z vlastní vůle v pozici ředitele Činohry končí. Náhlá změna přitom přišla jen měsíc poté, co Daniel Špinar v Českém rozhlase ředitele Národního divadla Jana Buriana zkritizoval za způsob vedení katedry na DAMU. Špinarův nástupce zatím není známý. 

Daniel Špinar.

Daniel Špinar.

Autoři:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat