130 let
Trump jedná jako orientální trhovec.

Trump jedná jako orientální trhovec. | foto: Richard Cortés, Česká pozice

Trump jedná jako orientální trhovec

  •   12:53
Donald Trump v zahraniční politice nejprve zastrašuje a vyvolává obavy z chaosu, ale nakonec uzavře kompromis. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Nezačíná být Trumpova politika příliš průhledná, tedy i čitelná?

Na schůzce zemí G20 se Donald Trump dohodl s Čínou na kompromisu. Eskalace obchodní války se odkládá. Čína mimochodem sníží dovozní cla na americké výrobky. Zjednodušíme-li to, pak lze říci, že Trump je čitelný, neboť postupuje stále stejně: zastraší, udělá bububu, vyvolá obavy a hrůzu z všeobecného chaosu a nakonec uzavře kompromis nebo – jak říká Trump – krásný deal, který pak jako takový prodává. Udělal to s Japonskem a Jižní Koreou, udělal to při rekonstrukci NAFTA s Kanadou a s Mexikem, nyní to udělal s Čínou. S Evropou máme dočasné příměří, ale možná to bude nakonec podobné.

Nechci to zlehčovat, ale nakonec se vlastně tolik neděje. Potíž pro Trumpa může být v tom, že začíná být příliš průhledný a čitelný, zatímco donedávna tvrdil, že nepředvídatelnost je základem jeho taktiky a strategie. Otázka tudíž zní: Nezačíná být Trumpova politika až příliš průhledná, tudíž i čitelná?


 

Edvard Outrata, státní úředník ve výslužbě

Dosud nevíme, jak zareaguje na neúspěch

Skutečný problém s Trumpem je jinde. Metoda jeho vyjednávání je skutečně banální, stále se opakuje a odpovídá více méně metodám běžným na orientálním trhu. Období prvního překvapení je pryč a každý (i Evropané) dnes již musí vědět, co od něho rámcově čekat. A nebude to katastrofa. Problémy bych hledal jinde.

Dosud neznáme Trumpovu reakci v situaci, kdy nebude moci vyhlásit výsledek jednání za své vítězství. To se mu zatím v politice nestalo. Možná, že se v takovém případě smíří s neúspěchem, ale nevíme to.

Nejasná je podstata fenoménu, kdy se staví být kamarádem diktátorů a autoritářů, a zároveň jako by pohrdal spojenci a demokraty v čele států. Jde jen o dotažení principů orientálního trhu? Proč pak ale vytváří tak markantní rozdíl mezi obdivovanými diktátory a silnými demokraty? Nebo skutečně, jak se někdy naznačuje, je diktátory vydíratelný? To však nemůže být obecně pravda, na to je těch oblíbených tvrdých mužů příliš. Nebo je to upřímné – rozumí jim lépe než demokratům. Nevíme a nevíme ani to, k čemu to ještě může vést.

Další problém vidím v jeho odporu k multilateralismu. To je ovšem jistě aplikace principů orientálního trhu: zkoušíte-li na někoho fígle, nepotřebujete k tomu další účastníky. Znamená to však významný krok zpět od vlády práva a zákonů k vládě osob. Navíc to potenciálně ohrožuje zavedený řád, včetně spojeneckých svazků. Kam nás to dovede, popřípadě jak dlouho nás to zdrží?

Třetí potenciální problém vidím v tom, že dosud neznáme Trumpovu reakci v situaci, kdy nebude moci vyhlásit výsledek jednání za své vítězství. To se mu zatím v politice nestalo. Možná, že se v takovém případě smíří s neúspěchem, ale nevíme to.

To jsou skutečné problémy, které v souvislosti s Trumpem vidím. Nejsem však pesimista; myslím, že robustnost systému brzd a protiváh v USA bude stačit, aby potenciální nebezpečí nepřerostlo do skutečného.



Dušan Tříska, Národohospodářská fakulta VŠE

Dobře ví, kdo ho volí

Vývoj náhledu na Trumpovy postupy připomíná podobné mediální lapsy ohledně Vladimira Putina a Miloše Zemana. I v jejich případech se komentátoři občas snažili svá vlastní selhání vysvětlovat nevyzpytatelností uvedených politiků. Skutečnost je nicméně taková, že Donald Trump dobře ví, kdo jsou jeho voliči, a že jejich přízně může dosáhnout třeba i tím, že vnese zmatek do řad kulturně-mediální fronty. Jeho elektorát se nicméně zdá být zájmově ukotven, což je pak to jediné, co předurčuje nejen obsah, ale i formu chování muže jeho typu.

Donald Trump dobře ví, kdo jsou jeho voliči, a že jejich přízně může dosáhnout třeba i tím, že vnese zmatek do řad kulturně-mediální fronty.

Samozřejmě existují i státy či dokonce unie států, které jsou obětí chaotického vedení. Dokonce stále častěji potkáváme politiky, kteří si už nejsou jisti skoro ničím, a proto z důvodů předběžné opatrnosti otevřou hranice komukoli, aby současně zakázali porodnicím rozlišovat, zda „to“, co se narodilo, je holka, nebo kluk.

Pro pořádek už jen připomínám, že předložená otázka se dnes týkala předvídatelnosti politika, nikoli souhlasu či nesouhlasu s jeho politikou.



Ondřej Jonáš, investiční bankéř

Není takový šílenec

Dodnes není vůbec jasné, co přesně bylo na G20 mezi USA a Čínou dohodnuto, ale uzavřeno ani vyřešeno nebylo vůbec nic. Výzvy strategického vzestupu Číny, ale i šarvátky obchodní, lidskoprávní, technologické a vojenské, budou plně zaměstnávat současnou administrativu, ale zrovna tak administrativu příštích amerických prezidentů.

Přes zbytečnou personifikaci zahraniční agendy se konfrontační přístup týmu prezidenta Trumpa k Číně těší široké podpoře amerických voličů, demokratů i republikánů.

Pokud zvolená taktika slaví úspěch, lépe neměnit. Průběžné skóre výmluvně dokládá vývoj měn a trhů obou velmocí, a to zatím vratkým rozdílem zhruba 40 procent. Donald Trump šířením image všeho schopného šílence napodobuje úspěšnou taktiku Richarda Nixona. Přes zbytečnou personifikaci zahraniční agendy se konfrontační přístup týmu prezidenta Trumpa k Číně těší široké podpoře amerických voličů, demokratů i republikánů.

Určitou změnu taktiky představuje ochota k prodloužení jednání o 90 dní, což je důkaz, že Trump není zdaleka takový šílenec, jaký by si přál být vnímán; možná na to má vliv již odstartovaná kampaň za znovuzvolení v roce 2020. Lidé kolem prezidenta šílenci nejsou a velmi pravděpodobně budou usilovat o dohodu s EU před nastolením klidu zbraní s Čínou.

Nepředvídatelnost je solidně založena na dominanci a stále funkčním Pax Americana. Trump nutně zjednodušuje debatu na merkantilistické pojetí bilaterálních deficitů, což je politicky uchopitelné, aniž by svým voličům chtěl natvrdo říci, že dlouhodobý obchodní deficit se zbytkem světa lze řešit pouze omezením spotřeby, tedy zvýšením domácích úspor.



Martin Pánek, ředitel Liberálního institutu

Pologramotný nevzdělanec

Donald Trump je poměrně průhledný a čitelný od začátku svého funkčního období. Pologramotný nevzdělanec, zcela bezohledný vůči jiným lidem, který si, jak se říká, představuje politiku a ekonomii jako Hurvínek válku.

Trump absolutně nechápe, jak funguje mezinárodní obchod, kdo platí cla, nebo proč je pro Američany dobře, že jim někdo z ciziny prodává levné zboží. Na neefektivitě cel se shodnou ekonomové zleva doprava (totožný názor mají nobelisté Krugman a Friedman), tím se ale Trump nenechá zmást. Je to přece stabilní génius.

Cla vůči EU a Číně už zavedl, ratifikaci obchodních dohod zastavil. Otázkou tak zůstává, kolik škod ještě napáchá, než se mu Kongres postaví na odpor.



Dominik Stroukal, hlavní ekonom skupiny Roklen

Předvídatelný proti vlastní vůli

Podivný účes. Vztah k ženám. Názory na imigraci. Vztah k nezávislosti centrální banky. Podivuhodná komunikace na sociálních sítích. Donaldu Trumpovi se dá vyčítat skutečně leccos. A můžeme se o tom klidně donekonečna hádat. Jediná věc se ale poslednímu americkému prezidentovi vyčítat skutečně nedá, a to že by byl nepředvídatelný.

Ve Spojených státech se každá větší politologická nezisková organizace a prakticky všechna velká média snaží ukazovat, jak moc se daří Donaldu Trumpovi plnit své závazky. Jakkoliv se výsledky liší, v těch nejdůležitějších bodech jsou závěry předvídatelné.

Americkému prezidentovi se nepodařilo rychle srovnat rozpočet ani postavit zeď, natož takovou, kterou by zaplatili Mexičané. Ale s tím snad nikdo ani nemohl počítat.

Donaldu Trumpovi se dá vyčítat skutečně leccos. A můžeme se o tom klidně donekonečna hádat. Jediná věc se ale poslednímu americkému prezidentovi vyčítat skutečně nedá, a to že by byl nepředvídatelný.

Podařilo se mu ale – poměrně předvídatelně – plnit sliby o clech, snižovat množství regulací, reformovat daně (i když tady byla předvídatelná snaha, ale nečekal bych, že se to povede), jmenovat za soudce konzervativce a tlačit na nové vyjednávaní o stávajících mezinárodních dohodách. Jakkoliv s většinou kroků politicky nesouhlasím, sliby více plní, než neplní.

Stejné je to v zahraniční politice a u mezinárodního obchodu. Trump jasně postavil celou svou kampaň v těchto otázkách na staré a nesmyslné politice merkantilismu v kombinaci s až přehnaným důrazem na velikost a velkolepost Ameriky. Věděli jsme moc dobře, že bude ukazovat ramena a hrát siláckou postavu, ale věděli jsme také, že je součástí politicko-byrokratické mašinerie, ve které si nemůže dělat všechno, co chce, a že vlastně ani nechce. Riskovat v jeho případě znamená nejen vsadit budoucnost Spojených států, ale i vlastní obraz. A ten má Trump až příliš rád.

Donald Trump je předvídatelný i v tom, jak moc by byl rád nepředvídatelný. Vystavěl svou politiku a komunikaci kolem změny, přestože si musel být vědom toho, že revoluce jsou drahé a obtížné, často i nemožné. A tak mu nezbývá než jen tvrdit – předvídatelně –, že je nepředvídatelný. Dost možná mu to ale k úspěchu stačí.



Autor: Jan Macháček